27.04.2018 sa v športovej hale v Kežmarku konalo okresné kolo vo florbale dievčat. Po víťazných športových bojoch v obvodových kolách doň postúpili štyri najlepšie tímy kežmarského okresu. V stretnutiach nastúpili proti sebe družstvá dievčat zo ZŠ s MŠ Nižná brána, ZŠ s MŠ Slovenská Ves, ZŠ M.R. Štefánika Spišská Belá a florbalový tím našej ZŠ Vrbov. Hralo sa systémom 5 + 1, na ktorý nie sú hráčky zvyknuté, nakoľko v podmienkach našej školy trénujeme len systémom 2 + 1. Na súťaž sme preto nastúpili s istými obavami, ale tiež s cieľom ukázať všetky kvality nášho tímu.
Všetky zúčastnené družstvá boli veľmi kvalitné a vyrovnané. V prvom zápase sme nastúpili proti žiačkam zo Slovenskej Vsi a zápas sme vyhrali 1:0. Nasledoval zápas proti ZŠ Spišská Belá, kde sme sa nedokázali gólovo presadiť, no rovnako sme gól neinkasovali, takže zápas sa skončil remízou 0:0. V poslednom zápase sme nastúpili proti tímu zo ZŠ s MŠ Nižná brána a dosiahli sme výhru 4:0.
Naše dievčatá mali po odohraní zápasov rovnaký bodový zisk ako tím zo ZŠ M.R. Štefánika Spišská Belá. O umiestnení tak rozhodlo skóre strelených gólov. V tejto štatistike naše dievčatá viedli a tak v súťaži obsadili 1. miesto a postupujú do krajského kola, ktoré sa bude konať 11.05.2018 v Prešove.
Dievčatá dali do každého stretnutia naozaj všetko. Hrali obetavo a s plným nasadením. Mnohé žiačky sa nevyhli bolestivým nárazom, či odreninám. Je potrebné pochváliť naozaj každú hráčku, no opäť je namieste osobitne pochváliť brankárku Kláru Brondošovú (9. ročník), ktorá rovnako ako v obvodovom kole neinkasovala ani jeden gól.
Za školu nastúpili: Viktória Krempaská (9. roč.), Eva Dlugošová (9. roč.), Kristína Pechová (9. roč.), Jarmila Pichnarčíková (9. roč.), Lívia Kempjaková (8. roč.), Adriana Kaňová (7. roč.), Cyntia Olejárová (7. roč.), Adriana Pichnarčíková (7. roč.), Dominika Pichnarčíková (7. roč.), Silvia Kolcúnová (7. roč.), Sandra Liptáková (6. roč.), v bránke Klára Brondošová (9. roč.).
Mgr. Jozef Granda
V dňoch 23. – 25.04. sme sa zúčastnili vzdelávacieho kurzu k projektu Záhrada, ktorá učí. Kurz absolvovali dve žiačky ôsmeho ročníka, Viktória Švarcová a Klaudia Olejárová a za pedagogický zbor sa kurzu zúčastnili Mgr. Gabriela Zummerová a RNDr. Tatiana Grandová. Súčasťou kurzu bola tiež prezentácia všetkých zúčastnených škôl. Tie mali odprezentovať súčasný stav školy a priblížiť plánované zmeny v rámci projektu. Naše dievčatá sa na túto časť kurzu naozaj svedomito pripravili čoho výsledkom je zisk finančnej odmeny, ktorú môžeme použiť pri otvorení vlastnej Záhrady, ktorá učí. Zážitky z tohto trojdňového kurzu približujeme v článku, ktorý sa nachádza na webovom sídle školy, v záložke Projekty – Zelená škola.
RNDr. Tatiana Grandová
https://zsvrbov.edupage.org/text6/?
Naši žiaci sa v uplynulých dňoch zúčastnili obvodových kôl v malom futbale FUTBAL CUP ZŠ. Súťaž dievčat sa konala 12.04.2018. Usporiadateľom súťaže bola ZŠ s MŠ sv. Kríža Kežmarok. V základnej skupine bojovali dievčatá proti družstvám zo ZŠ s MŠ Nižná brána Kežmarok a ZŠ s MŠ sv. Kríža Kežmarok. V oboch odohratých zápasoch dosiahli naše dievčatá pekné výsledky. S družstvom dievčat zo ZŠ s MŠ Nižná brána prehrali tesne 2:3 a v zápase s družstvom zo ZŠ s MŠ sv. Kríža remizovali 3:3.
Za školu nastúpili Brondošová Klára (9. ročník), Dlugošová Eva (9. ročník), Krempaská Viktória (9. ročník), Zummerová Karolína (9. ročník), Majerčáková Laura (9. ročník), Pechová Kristína (9. ročník), Pichnarčíková Jarmila (9. ročník), Krullová Alexandra (8. ročník), Švarcová Viktória (8. ročník), Kolcunová Silvia (7. ročník), Olejárová Cyntia (7. ročník).
Súťaž chlapcov sa konala dňa 20.04.2018. Naši chlapci tvorili základnú skupinu spolu s družstvami zo ZŠ s MŠ Veľká Lomnica, ZŠ Ľubica a ZŠ Huncovce. Súťaž sa konala v priestoroch ZŠ s MŠ Veľká Lomnica. Chlapci dosiahli v zápasoch dve výhry a jednu prehru. So ZŠ Ľubica prehrali 1:6, v zápase proti ZŠ Huncovce vyhrali 4:3 a s družstvom zo ZŠ s MŠ Veľká Lomnica dosiahli výhru 8:2.
Za školu nastúpili Frič Marek (9. ročník), Hrebeňár Gabriel (9. ročník), Olejár Patrik (9. ročník), Body Dominik (9. ročník), Beskyd Erik (8. ročník), Dlugoš Vincent (8. ročník), Dlugoš Slavomír (8. ročník), Dunajčan Erik (8. ročník), Paluba Peter (8. ročník), Pešta Kristián (7. ročník).
Všetkým žiakom ďakujeme za účasť na súťaži a ochotu reprezentovať školu.
Mgr. Jozef Granda
„Aj napriek všetkému stále verím, že ľudia sú vo svojej podstate skutočne dobrí...“
I túto myšlienku si do svojho denníka napísala mladučká Anna Franková, ktorá so svojou matkou a sestrou zahynula v koncentračnom tábore počas druhej svetovej vojny. Je to denník obyčajného a predsa výnimočného dievčaťa, ktoré samo pochybovala, že by niekoho mohla zaujímať spoveď trinásťročnej školáčky. Napokon sa jej denník stal svetovým bestsellerom.
Anna Franková si začala viesť denník 12. júna 1942, keď ho dostala k svojim 13. narodeninám. Krátko nato sa so svojou rodinou i ďalšou židovskou rodinou museli ukryť v jednom amsterdamskom sklade pred hrôzami nacistickej okupácie. Anna si viedla denník nasledujúce dva roky, počas ktorých zachytáva nielen svoje postupné dospievanie, ale opisuje aj hlad, prísny denný režim, ostreľovanie či protižidovské zákony „Tretej ríše“.
Denník sa končí 1. augusta 1944. Úkryt bol prezradený 4. augusta, pričom sa nikdy nezistilo, kto to urobil. Jednotky SS všetkých ôsmich ukrývajúcich sa odvliekli do koncentračných táborov. Prežil jediný – Otto Frank, otec Anny Frankovej, ktorý sa pričinil o knižné vydanie dcérinho denníka.
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene prenieslo Annin príbeh na divadelné dosky a s týmto predstavením zavítalo v stredu 25. 4. aj do Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Naši siedmaci, ôsmaci a deviataci si toto jedinečné divadelné spracovanie nenechali ujsť. Vďaka výborným hereckým výkonom sme sa nechali vtiahnuť do deja a spolu s Annou sme prežívali ťažké dva roky plné strachu, no občas i úsmevných situácií. Keď opona zapadla a my diváci sme si akosi hlbšie uvedomili, že pred nami sa odohrával skutočný príbeh s tragickým koncom, v sále plnej teenagerov nastalo ťaživé ticho, potlesk za bravúrny herecký výkon odznel až neskôr.
Hoci sa Anna a ďalších asi 6 miliónov Židov stali obeťami holokaustu pred viac ako 70 rokmi, ich príbeh je stále aktuálny. Je pre nás mementom, aby sme nedovolili ľudskej nenávisti a neznášanlivosti narásť do takýchto neľudských rozmerov.
Ďakujeme vedeniu školy za podporu pri organizácii tejto akcie a zároveň KRPŠ za finančný príspevok na realizáciu toho podujatia.
Mgr. Monika Polovková, Mgr. Gabriela Dilská, Bc. Stanislava Kovalčíková
Spomínate si na okamih, kedy ste naposledy čítali knihu? Bolo to včera alebo pred pár rokmi? Niektorí z nás už čítajú len statusy na Facebooku, a tak ani len netušíme, o čo všetko prichádzame. Čítanie má mnoho výhod. Odbúrava stres, prináša nové vedomosti, rozširuje slovnú zásobu, posilňuje analytické myslenie, zlepšuje pamäť.
Aj kvôli potrebe čítania prebiehala na našej škole akcia pod názvom Burza kníh. Knihy sa zbierali takmer mesiac, prispieť mohol ktokoľvek, kto našiel doma už prečítané alebo nepotrebné knihy. Vyzbieralo sa okolo 90 kníh. Prispievatelia si mohli v dňoch od 13. do 16. apríla prinesené knihy vymeniť. Medzi knihami sa objavilo veľa rôznych žánrov, počnúc rozprávkami, cez encyklopédie, slovníky až po literatúru venovanú dospelému čitateľovi.
Cieľom tejto akcie bolo posilniť čítanie a čitateľskú gramotnosť, ktoré tvoria nevyhnutný predpoklad na rozvíjanie kľúčových kompetencií, predovšetkým kompetencie k učeniu sa, a tak sa čoraz viac využívajú ako nástroj na dosiahnutie ďalších učebných cieľov.
Chcem sa poďakovať všetkým žiakom a učiteľom, ktorí sa do tejto peknej akcie zapojili. Verím, že táto akcia bude mať stále miesto na pôde našej školy.
Mgr. Jana Bizovská
Vážení rodičia,
pozývame Vás na triedne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 18.4.2018 (streda) v budove základnej školy vo forme individuálnych konzultácií, v čase od 15:00-17:00 hod.
Program:
Nič tak nedokáže zapáliť slovenskú dušu, ako ľudová pieseň.
Za pravdu tomuto vyjadreniu dáva aj Slávik Slovenska, súťaž, ktorá trvá neprerušene 28 rokov. Verme, že ešte pár rokov bude prinášať svoje ovocie v podobe krásnych hláskov detí, ktoré ju budú udržiavať pri živote! Veď každá z našich piesní je svojím spôsobom nahliadnutím do minulosti, pretože práve do ľudovej piesne ako do studnice ukladali naši predkovia svoje bolesti, radosti, lásku, hnev i nenávisť, vzdor, všetko to, čo prináša život a robí život životom. Naša ľudová pieseň si v sebe nesie posolstvá minulého sveta a každá je vlastne poslom sama osebe.
Dňa 9.4.2018 sa na našej škole konalo školské kolo v interpretácii slovenskej ľudovej piesne "Slávik Slovenska 2018", ktorej garantom je operný spevák Peter Dvorský.
Súťažilo sa v III. kategóriách. V I. kategórii súťažili žiaci 1. - 3. ročníka, v II. kategórii súťažili žiaci 4. - 6. ročníka, v tretej kategórii súťažili žiaci 7.- 9. ročníka. A kto zvíťazil? Všetci. Už len preto, že našli odvahu a postavili sa pred porotu a divákov vytvorených zo žiakov našej školy. Za to patrí všetkým potlesk a pochvala.
A kto sa umiestnil na stupni víťazov?
I. kategória 1. miesto - Klaudia Toporcerová, II. roč.
2. miesto - Lilien Majerčáková, III. roč.
3. miesto - Tatiana Regecová, III. roč.
II. kategória 1. miesto - Karolínka Dilská, IV. roč.
2. miesto - Kristínka Ramsová, V. roč.
III. kategória 1. miesto - Sofia Hrebeňárová, VII. roč.
2. miesto - Silvia Kolcunová, VII. roč.
Súťažiace, ktoré sa umiestnili na 1. miestach, postupujú na okresné kolo, ktoré sa uskutoční v máji 2018 v Kežmarku.
Víťazkám blahoželáme a prajeme čo najlepšie umiestnenie na okresnom kole v Kežmarku.
Mgr. Alena Bečaverová, Mgr. Jana Mlynarčíková, Mgr. Jana Zummerová
Zápis žiakov do 1. ročníka v školskom roku 2017/2018 sa uskutočnil 4. apríla 2018 v budove základnej školy. V čase od 14. do 17. hodiny popoludní prichádzali s rodičmi budúci prváčikovia, ktorých vítali pani učiteľky vo vyzdobenej triede. Budúci prváčikovia počas zápisu skladali obrázky, kreslili, určovali farby a po rozhovore s pani učiteľkou boli zapísaní ako budúci žiaci našej školy. Zápis im bude pripomínať pamätný list, ktorý spolu s darčekmi dostali za jeho úspešné absolvovanie.
Vyučovanie sa začne 4. apríla (streda).
Už roky mesiac Marec spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starších. Je to predsa len mesiac všetkých tých, ktorí knihy čítajú, píšu a ilustrujú. Inak to nebolo ani v našej základnej škole. Marec nám opäť pripomenul, aby sme sa zamysleli nad tým, čo a či čítame. Krásu, ktorú nám zanechali na stránkach známi aj menej známi autori. Počas celého mesiaca Marec sa naši žiaci zamerali na činnosti, ktoré vedú k rozvoju čitateľských zručností, k správnej výslovnosti, k vzbudeniu záujmu o knihy a čítanie, k využívaniu informačných technológií a práce s encyklopédiami. Pracovali s textom, ktorý sa nachádza v učebnici slovenského jazyka, vyhľadávali informácie na internete, ilustrovali texty na počítačoch a na hodine čítania ich dramatizovali. Dňa 23.03.2018 sme navštívili so žiakmi 3. a 4. ročníka Mestskú knižnicu v Kežmarku. Pani knihovníčka si pre našich žiakov pripravila rozprávku a krátky kvíz na overenie poznatkov z literatúry. Okrem rozprávkových kníh si radi prečítali a poprezerali atlasy, encyklopédie a rôznu náučnú literatúru. Na záver si overili svoje čitateľské vedomosti a zručnosti v literárnej súťaži. Deň sme si spestrili návštevou múzea, ktorá nám priblížila život významných obyvateľov mesta Kežmarok v minulosti.
Mgr. Petra Pavláková
Mgr. Jana Zummerová
22. marec
Už pri vstupe do školy bolo jasné, že to nie je obyčajný deň – je to MODRÝ DEŇ. Každý, kto sa 22. marca pohyboval v priestoroch našej školy, mal na sebe niečo modré. Pri vstupe do riaditeľne na dolnej chodbe visel zo stropu suchý dáždnik s vlastným dažďom a náš Eki mal na strednej chodbe elegantne prehodený modrý šál s morským motívom. Ten, kto postupoval po schodoch až na vrchné poschodie zistil, že sa ráno odborná učebňa zmenila na mravenisko mladých nadšencov vedy – žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka si prebrali od pani učiteľky Grandovej všetko potrebné na starostlivo nacvičené pokusy. S prideleným materiálom sa rozbehli do tried od prvého po šiesty ročník. Siedmaci si pre mladších spolužiakov pripravili pokusy, prostredníctvom ktorých im ozrejmili fyzikálne a chemické vlastnosti vody. V rovesníckom vzdelávaní ďalej pokračovali naši ôsmaci. Ich pokusy mali nielen zaujímavý priebeh, ale aj super názvy - tancujúce hrozienka, ako utopiť pomaranč, lávová lampa, posoľme si ľad, chodiaca voda. Pre mladších spolužiakov si tiež pripravili veselé súťaže a kvízy, ktorými overili ich vedomosti o vode. Žiačikovia prvého stupňa a žiaci piateho a šiesteho ročníka so zaujatím sledovali svojich starších spolužiakov. Ochotne sa zapájali a mnohé pokusy si aj sami vyskúšali.
Voda, voda, vodička – je všade okolo nás. Len veľmi zriedka si uvedomujeme jej význam a zamýšľame sa nad tým, čo všetko sa s ňou deje, kým príde do nášho domáceho rozvodu, alebo čo je s ňou potom, keď odchádza z nášho domu alebo našej školy v podobe odpadovej vody – toto všetko sme sa dozvedeli na prednáške technologičky odpadových vôd z ČOV Kežmarok, pani Lichvárovej. Prednáška bola zorganizovaná pre žiakov siedmeho a deviateho ročníka. Žiaci mali možnosť sledovať napr. sedimentáciu nečistôt – rozdelenie a usadenie nečistôt a oddelenie ľahšej, čistejšej vody na povrchu stĺpca v odmernom valci. Ani nechcite vedieť, čo všetko pláva vo vode, ktorá príde do čističky v potrubí s priemerom 1m. Očistená voda sa mení na vodu úžitkovú a vypúšťa sa do rieky Poprad.
Náš Deň vody mal aj umelecký rozmer – tvorba tematických plagátov na tému Ako dlho sa rozkladajú? Cieľom aktivity bolo, aby deti deťom aj takouto formou priblížili dobu rozkladu niektorých predmetov bežného používania, ak sa ocitnú vo vodných tokoch a postupne až v oceáne. Z plagátov sme sa dozvedeli, že napríklad jablko sa vo vode rozkladá približne 2 mesiace, vyhodená konzerva 50 rokov, plastová fľaša neuveriteľných 450 rokov a sklo je vo vode nerozložiteľné.
Všetci žiaci boli za svoju celodennú aktivitu odmenení drobnou sladkosťou a darčekmi, ktoré sme pri príležitosti Svetového dňa vody dostali od Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti a.s., za čo im veľmi pekne ďakujeme.
Mgr. Gabriela Zummerová
a kolektív pedagógov ZŠ Vrbov
Centrum voľného času – Kežmarok s príchodom sviatkov Veľkej noci, organizovalo okresnú súťaž „ Veľkonočné aranžmány 2018“. Súťažili trojčlenné družstvá zložené zo žiakov 5. až 7. ročníka. Zadané mali dve úlohy: dokončenie 3D veľkonočnej interierovej výzdoby a výzdoby okna v CVČ. Našu školu reprezentovali: Didiane Kolačkovská, Natália Nižníková a Cyntia Olejárová, ktoré sa umiestnili na peknom 2. mieste.
Mgr. Beáta Petrasová
Matematický klokan je najväčšou medzinárodnou matematickou súťažou na svete. Organizuje sa od roku 1991 a každoročne sa do súťaže zapojí viac ako šesť miliónov žiakov na štyroch kontinentoch.
Klokan má svoju tradíciu aj u nás na škole a my sme veľmi radi, že sa v každej triede nájdu žiaci, ktorí majú chuť súťažiť a riešiť zaujímavé matematické úlohy. V tomto školskom roku sa „klokanilo“ J 19. marca. Do súťaže sa zapojilo 16 žiakov I. stupňa a 13 žiakov II. stupňa. Žiaci súťažili v jednej z trinástich samostatných kategórií podľa ročníka, do ktorého chodia. Test pre žiakov I. stupňa obsahoval 18 úloh, na ich riešenie mali žiaci 45 minút. V ostatných kategóriách pozostával test z 24 úloh a na ich vypracovanie mali žiaci 60 minút. Úlohy boli nápadité, prepájali matematiku a bežný život, čo si žiaci nie vždy vedia predstaviť. Výsledky súťaže zverejní organizátor 9. apríla, odmenení však budú všetci žiaci. Každý žiak získa účastnícky diplom a malý darček. Pripomíname tiež, že organizátor zaradí všetkých súťažiacich do žrebovania o päť tabletov :). Tešíme sa na výsledky...
RNDr. Tatiana Grandová
Mgr. Jana Zummerová
Okresné kolo Pytagoriády
V dňoch 13. a 14. marca sa v priestoroch ZŠ Dr. D. Fischera konalo okresné kolo 39. ročníka Pytagoriády. Tohto kola súťaže sa zúčastňujú úspešní riešitelia školského kola v počte schválenom organizátorom. Našu školu reprezentovali v kategórii P03 Timotej Roth, v kategórii P04 Adam Pirožek a Marek Zakopjan (úspešným riešiteľom školského kola bol aj Samuel Kovalčík) a v kategórii P05 Šimon Greňa. V ostatných kategóriách sme zastúpenie nemali.
Najlepšie sa darilo Timotejovi Rothovi, ktorý sa s 9 získanými bodmi umiestnil na výbornom 5. mieste. Je potrebné dodať, že v tejto kategórii boli úspešní len štyria žiaci. Timoteja tak od zisku titulu Úspešný riešiteľ delil iba jeden bod. Adam Pirožek (7b) sa umiestnil na 13. mieste, Marek Zakopjan (2b) na 18. mieste a Šimon Greňa so ziskom 8 bodov na 20 mieste.
Chlapcom blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a ďakujeme za reprezentáciu školy.
RNDr. Tatiana Grandová
Mgr. Jana Zummerová
Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl T-9 2018 sa uskutoční v stredu 21. marca 2018.
Testovaní budú všetci žiaci 9. ročníka vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením, okrem žiakov s mentálnym postihnutím.
Náhradný termín testovania sa uskutoční vo štvrtok 5. apríla 2018 v krajských mestách.
Žiaci budú testovaní z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra, z učiva, ktoré obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá Štátnemu vzdelávaciemu programu pre žiakov 2. stupňa ZŠ.
Čas riešenia testov
60 minút – matematika
60 minút – slovenský jazyk a literatúra
Povolené pomôcky
Kalkulačka, rysovacie pomôcky, namodro píšuce guľôčkové pero, pomocné papiere (zabezpečuje škola), prehľad vzorcov (je súčasťou testu).
Nepovolené pomôcky
Mobilný telefón, výpisky, rôzne prehľady, študijné materiály, učebnice a pod.
Časový harmonogram testovania
Test z matematiky
08.00 – 08.10 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu, rozdanie odpoveďových hárkov
08.10 – 08.20 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
08.20 – 09.20 (60 minút) – administrácia (riešenie) testu
09.20 – 09.25 (5 minút) – zozbieranie testov a odpoveďových hárkov
09.25 – 09.45 (20 minút) – prestávka
Test zo slovenského jazyka a literatúry
09.45 – 09.55 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu, rozdanie odpoveďových hárkov
09.55 – 10.05 (10 minút) – rozdania testov a oboznámenie sa s testom
10.05 – 11.05 (60 minút) – administrácia (riešenie) testu
11.05 – 11.10 (5 minút) – zozbieranie testov a odpoveďových hárkov
11.10 – koniec testovania
Žiaci so zdravotným znevýhodnením sú testovaní podľa upravených podmienok a osobitného časového harmonogramu.
Ďalšie informácie nájdete na stránke http://www.nucem.sk/sk/testovanie_9.
V dňoch 5.-11. marca 2018 prebiehala celoslovenská akcia pod názvom Týždeň slovenských knižníc, ktorej mottom bolo Knižnica pre všetkých. Počas týchto dní knižnice pre svojich návštevníkov pripravili nevšedné aktivity či ponúkli zaujímavé benefity.
Aj Mestská knižnica v Kežmarku pre svojich čitateľov pravidelne pripravuje rôzne podujatia. My sme túto príležitosť využili a 8. 3. 2018 sme knižnicu navštívili. Naši siedmaci a ôsmaci si vypočuli zážitkovú prednášku Od hieroglyfov ku kódom a zároveň sa bezplatne zaregistrovali.
Spolupráca s Mestskou knižnicou v Kežmarku sa pre našu školu stáva už milou tradíciou. Veríme, že aj žiaci našej školy sa stanú jej pravidelnými čitateľmi a častými návštevníkmi.
Mgr. Gabriela Dilská
Mgr. Monika Polovková
Dievčatá opäť nesklamali
Florbal je na našej škole mimoriadne obľúbeným kolektívnym športom. Žiaci sa mu venujú prevažne na krúžkovej činnosti, ale aj na hodinách telesnej výchovy v rámci tematického celku – Športové hry. V minulom školskom roku dosiahli žiačky našej školy v tejto tímovej hre výrazný úspech. Dievčatá po víťazstvách v obvodnom a okresnom kole postúpili až na krajské kolo. V tomto školskom roku bolo družstvo dievčat doplnené o žiačky nižších ročníkov, ktoré na každom tréningu dokazujú svoju húževnatosť a bojovnosť. Rozvíjajú svoje pohybové schopnosti a zručnosti a svedomito si osvojujú základné pravidlá hry. Jadro minuloročného úspešného tímu tvorili prevažne žiačky deviateho ročníka. Obavy, že ich odchod na strednú školu negatívne ovplyvní kvalitu družstva, boli našťastie zbytočné.
Prvou veľkou skúškou florbalového tímu dievčat bolo obvodné kolo, ktoré sa konalo dňa 09.03.2018 v priestoroch ZŠ s MŠ Veľká Lomnica. Základné školy okresu Kežmarok boli rozdelené do dvoch základných skupín. Základná škola Vrbov bola spolu so školami ZŠ s MŠ Veľká Lomnica, ZŠ Huncovce, ZŠ s MŠ Nižná brána a ZŠ Grundschule členom prvej skupiny. Naše dievčatá odohrali v skupine štyri kvalitné zápasy. Vo všetkých zápasoch dosiahli výhru a z prvého miesta postupujú do okresného kola. Dievčatá strelili v zápasoch spolu 13 gólov, z toho až 9 z nich strelila Cyntia Olejárová (7.roč.). Ďalším veľmi dôležitým výsledkom je, že naše dievčatá vo všetkých štyroch zápasoch neinkasovali ani jeden gól. Klára Brondošová (9. roč.) tak potvrdila svoje kvality 100% úspešnosťou v bránke. Dievčatám blahoželáme k dosiahnutému úspechu, ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme veľa športového šťastia v ďalších súťažiach.
Za školu nastúpili: Viktória Krempaská (9. roč.), Eva Dlugošová (9. roč.), Kristína Pechová (9. roč.), Jarmila Pichnarčíková (9. roč.), Lívia Kempjaková (8. roč.), Adriana Kaňová (7. roč.), Cyntia Olejárová (7. roč.), Adriana Pichnarčíková (7. roč.), Dominika Pichnarčíková (7. roč.), Silvia Kolcúnová (7. roč.), Sandra Liptáková (6. roč.), v bránke Klára Brondošová (9. roč.).
Mgr. Jozef Granda
Vyhodnotenie
Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zúčastnili celoslovenskej vedomostnej súťaže VŠETKOVEDKO, ktorá je určená pre všetky zvedavé deti, ktoré si chcú otestovať svoje všeobecné vedomosti. VŠETKOVEDKO kladie deťom otázky zo všetkých oblasti, s ktorými sa doteraz stretli - slovenský jazyk, anglický jazyk, matematika, prírodoveda, vlastiveda, hudobná, výtvarná, dopravná a informatická výchova.
Diplom s titulom Všetkovedkov učeň získali všetci naši účastníci, no čo nás najviac teší, že v tomto roku máme aj významné umiestnenie v kategórii pre tretí ročník v podobe 49. miesta, ktoré patrí žiakovi Tomášovi Budzákovi. Bol ocenený dvoma titulmi Všetkovedko a Všetkovedko školy a zaradil sa medzi 30% najúspešnejších žiakov na Slovensku.
Všetkým našim žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa odhodlania a úspechov do ďalšieho ročníka súťaže.
Mgr. Gabriela Dilská
Krásy a zaujímavosti Vysokých Tatier sa nedajú spočítať ani na prstoch dvoch rúk. Preto sme sa aj v tomto chladnom počasí vybrali so žiakmi tretieho ročníka na exkurziu do múzea TANAPU v Tatranskej Lomnici. Toto múzeum oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku – okolo 30 000 návštevníkov ročne. Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, ochranársku, historickú a etnografickú, kde sme mali možnosť využiť poznatky z vlastivedy a prírodovedy. Obdivovali sme exponáty niekoľko desiatok tatranských rastlín a zvierat. Medzi nimi boli aj najväčšie z nich – medveď hnedý, či rys skalný a to v životnej veľkosti. Tohtoročnou novinkou bol aj medvedí brloh, v ktorom mali žiaci možnosť stráviť nejaký čas a tak si predstaviť, v akých podmienkach medveď žije. V expozícii sa nachádzala aj obrovská zbierka parožia jeleňa počas celého jeho života a pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočnili myšlienku Tatranského národného parku. V neposlednom rade sme sa v hornej časti oboznamovali s predmetmi doby v minulosti , ako aj s ľudovými zvykmi a tradíciami našich predkov. Po tejto zaujímavej a náučnej prehliadke sme sa vrátili domov plní zážitkov. V budúcnosti by sme sa chceli oboznámiť s ďalšími prírodnými krásami.
Mgr. Jana Zummerová