Dňa 28.septembra sa konal 22. ročník športového podujatia „Beh Ľubicou“. Stretlo sa tam viac ako 300 súťažiacich z cca 15 škôl. Aj naša škola bola súčasťou tohto podujatia. Žiaci 2. a 3. ročníka súťažili v behu na 450 m, 4. a 5. ročníka pretekalo na trati dlhej 600 m. Žiaci a žiacky 6. a 7. ročníka mali pred sebou náročnejšiu 1200 m dlhú trať, no a ôsmaci, deviataci, dorastenci a dorastenky čakal 2 500 m dlhý okruh. Našu školu reprezentovalo 20 žiakov a žiačok z každej vekovej kategórie. Podarilo sa nám získať 2. prvé miesta, za tieto výkony patrí veľký obdiv žiačkam Kláre Kurčákovej a Natálii Greňovej. Nielen tieto miesta nás potešili ale aj ďalší naši žiaci sa umiestnili na krásnych 5. a 6 . miestach v jednotlivých kategóriách. Úprimne máme z toho veľkú radosť a veríme, že sa našim žiakom bude aj naďalej dariť v športových aktivitách a že budú mať z toho veľkú radosť a zážitok.
Jana Mlynarčiková
Milí rodičia!
Pozývame Vás na Plenárne rodičovské združenie, ktoré sa
uskutoční 26.9.2018(streda) o 15.30 h na 1. poschodí ZŠ Vrbov,
následne bude stretnutie rodičov s triednymi učiteľmi v triedach žiakov.
Dňa 14.9.2018 (piatok) bude vyučovanie do 11.30 hod z dôvodu odpojenia elektrickej energie.
Stravovanie v jedálni MŠ je od 11.30 hod.
ŠKD v tento deň nebude.
Za pochopenie ďakujeme.
Vítame Vás opäť všetkých v škole...
Dnes otvárame dvere našej školy nedočkavému novému školskému roku.
Škola bude znova plná detského vravu, spevu, tanca, ako i napätia pred skúšaním či písomkami.
Milí žiaci, želáme vám, aby ste našli správnu mieru medzi učením a odpočinkom, povinnosťami a relaxom. Iba tak budete mať radosť sami zo seba a radosť vašich blízkych vám určite príde vhod.
Môžeme povedať, že vás budú učiť tí najlepší učitelia, ktorí majú úprimnú snahu nielen naučiť vás novým vedomostiam, ale aj vypočuť vás, poradiť vám, pomôcť...
Milí rodičia, aj vy ste učitelia. Vytvorte svojim deťom podnetné prostredie plné lásky, v ktorom zlosť a nenávisť nemajú svoje miesto. Toto bude dobrým predpokladom pre vysokú výkonnosť vašich detí.
Škola, žiaci a učitelia svojimi výsledkami reprezentujú seba a zároveň aj svoju obec.
Ďakujeme predstaviteľom obce – p. starostke, obecnému zastupiteľstvu, že školu vždy podporovali a prajeme si, aby ani v budúcnosti nezabudli, že škola je inštitúcia, ktorá rozdáva ducha, kde sa zažíva dobrodružstvo poznania.
Milí kolegovia a žiaci, prajeme vám všetkým úspešný školský rok, aby sme na jeho konci mohli s radosťou a hrdosťou hodnotiť to, čo sme za 10 mesiacov spolu dokázali.
vedenie školy
Slávnostné otvorenie školského roka sa uskutoční 3. septembra 2018
7.45 hod. - svätá omša v rímskokatolíckom kostole sv. Serváca
9.00 hod. - slávnostné otvorenie v priestoroch ZŠ Vrbov
ŠKD - od 4. septembra 2018
Školský rok 2018/2019 sa začína 1. septembra 2018. Školské vyučovanie sa začína 3. septembra 2018 (pondelok). Školské vyučovanie v prvom polroku školského roka sa končí 31. januára 2019 (štvrtok). Školské vyučovanie v druhom polroku sa začína 4. februára 2019 (pondelok) a končí sa 28. júna 2019 (piatok).
V uvedenom dokumente si môžete pozrieť ďalšie informácie ohľadom prázdnin, organizácie vyučovania a prestávok.
Letné prázdniny začínajú 1. júla a končia 31. augusta 2018.
Nový šk. rok 2018/2019 sa začína 1. septembra 2018.
Nástup do školy: 3. septembra (pondelok) 2018.
Vedenie školy všetkým žiakom a zamestnancom školy praje krásne, slnečné prežitie letných prázdnin.
Prišiel posledný júnový deň a s ním aj záver školského roka. Pre niekoho bol náročný, pre niekoho menej. Nastal čas zhodnotiť naše celoročné snaženie. Každý z nás sa dnes mohol obzrieť za rokom svojej práce, zhodnotiť svoje úsilie a možno aj uvedomiť si, v čom musí na sebe ešte pracovať.
Žiaci sa zhromaždili na dolnej chodbe, kde sa slova ujala pani riaditeľka školy Mgr. Patrícia Balážová, ktorá sa s nami rozlúčila a zároveň poďakovala všetkým zamestnancom školy, zvlášť pedagógom a žiakom za úspechy a aktivity počas školského roka. Slova sa ujala aj pani starostka obce Mgr. Tatiana Faltinová, ktorá tiež ocenila úsilie a úspechy žiakov, pedagógov a zamestnancov školy.
Nasledovalo oceňovanie žiakov za výborné výchovno-vzdelávacie výsledky, úspešnú reprezentáciu školy v rôznych olympiádach a súťažiach. Knižné odmeny odovzdala žiakom starostka obce spolu s pani zástupkyňou Mgr. Antóniou Jakubíkovou.
Tento rok titul "Najlepší žiak školy" získala žiačka 9. ročníka Lea Pirožeková, ktorá si za svoje úsilie odniesla hodnotnú cenu. Lea, blahoželáme!
Chutné torty a vecné ceny odovzdala pani uč. RNDr. Tatiana Grandová za aktívnu činnosť žiakov v projekte Zelená škola.
Aj pre deviatakov bol tento rok posledným na tejto škole. Poďakovali sa všetkým pedagógom za vedomosti, prístup a trpezlivosť, ktorú s nimi za tie roky mali.
Po rozlúčke sa žiaci rozišli do tried, kde ich čakala celoročná výplata – vysvedčenie. Mnohí odchádzali s usmiatou tvárou, niektorí si snáď uvedomili, že musia na sebe ešte popracovať. Teraz nás čaká dvojmesačný oddych, aby sme načerpali nové sily do ďalšieho školského roka. Všetkým žiakom, pedagógom a zamestnancom školy prajeme príjemný oddych, veľa slnečných dní počas prázdnin a dovolenky.
Uvidíme sa opäť v septembri!
Porozumenie textu, hlavne učebného textu, je dôležitou podmienkou „vstupu“ žiaka do učiva. Učenie sa nie je zmysluplné a nie je efektívne, keď v ňom chýba porozumenie. Čítanie s porozumením však nie je len nástrojom osvojovania si učiva, ale aj základom chápania. Keďže text prináša nové informácie, núti ho myslieť, uvažovať, formuje jeho hodnoty a ovplyvňuje postoje k svetu...
Ani naši žiaci nezaostávajú v zlepšovaní si čitateľských zručností. Aj tento šk. rok chodili štvrtáci do materskej školy čítať rozprávky pred spaním budúcim prvákom.
Niektorí pri počúvaní zaspali, iní s napätím čakali, ako sa príbeh skončí...
Verím, že táto aktivita obohacuje tak deti z MŠ, ako aj našich školákov. Je totiž dôležité opäť vrátiť deti k čítaniu kníh.
Mgr. Antónia Jakubíková
Posledné dni školského roka sme využili na zorganizovanie besedy, ktorej cieľom bol rozvoj finančnej gramotnosti žiakov, konkrétne základných finančných zručností potrebných pre bežný život. O spoluprácu sme požiadali Nadáciu Partners, ktorá pre žiakov 8. a 9. ročníka pripravila prednášku s názvom „Učíme sa hospodáriť“. Súčasťou prednášky boli tiež interaktívne úlohy, cez ktoré mali žiaci lepšie pochopiť podstatu hospodárenia, tvorby rezerv, plánovania a zostavenia osobného či rodinného rozpočtu. Veríme, že informácie, ktoré žiaci touto aktivitou získali budú pre nich prínosom a pomôžu im orientovať sa vo svete peňazí.
RNDr. Tatiana Grandová
koordinátor finančnej gramotnosti pre 2. stupeň
Dňa 9.6.2018 sa uskutočnilo podujatie pod názvom „Noc v knižnici.“ Tak ako minulý rok aj tento rok si pani knihovníčka pripravila pre deti zaujímavé rozprávanie o čínskej abecede a o tom, ako si ľudia v minulosti čítali knihy. Nechýbali ani rôzne hry a súťaže. Po aktivitách nás čakala nočná prechádzka Vrbovom. Deti boli poslušné, pozorne počúvali a zapájali sa do všetkých aktivít. Verím, že našich žiakov posunie na vyššiu úroveň čitateľských zručností a častejšiu návštevu knižnice. Tešíme sa na čítanie v knižnici o rok.
Mgr. Eleonóra Pitková
Naša Viky získala bronz
Naši deviataci v utorok 19. júna 2018 navštívili Bratislavu. Dôvodom neboli iba historické krásy nášho hlavného mesta či spoločné nezabudnuteľné zážitky z posledného výletu na základnej škole. Hlavným dôvodom bola účasť na vyhodnotení celoslovenskej súťaže.
Viktória Krempaská, žiačka 9. ročníka, sa totižto umiestnila v bronzovom pásme celoslovenskej súťaže Hodžov novinový článok, ktorej vyhlasovateľom je ZŠ s MŠ Milana Hodžu Škarniclova 1 v Bratislave v spolupráci s Ústavom politických vied SAV a Národným osvetovým centrom pod záštitou predsedu vlády SR.
Mottom 11. ročníka bol výrok: „Ako môže vzdelanie a pracovitosť jednotlivca ovplyvniť osud celého národa.“ Uvedená téma bola inšpirovaná myšlienkami významnej osobnosti slovenských dejín – Milana Rastislava Štefánika.
Naša Viky so svojou prácou obstála v celoslovenskej konkurencii a my sa tešíme, že dala úspešnú bodku za týmto školským rokom, ktorý bol bohatý na rôzne akcie i rozmanité súťaže.
Mgr. Monika Polovková, Mgr. Marcela Šufliarska
Milí rodičia,
ako už isto mnohí viete, naša škola uspela v projekte Záhrada, ktorá učí. Do projektu sa prihlásilo 66 škôl a na základe motivačného listu sme boli vybratí medzi 7 škôl, ktoré v roku 2018 rozšíria rady škôl so záhradou, ktorá učí. Týmto úspechom sme pre školu získali finančnú podporu, za ktorú nakúpime potrebný materiál – drevené hranoly, železo, náradie ...
Pri pretváraní záhrady však budeme potrebovať pomoc Vás rodičov. Preto si Vás dovoľujeme pozvať na „Brigádu v areáli školy“, ktorá sa uskutoční dňa 23.06.2018 od 9.00 h pri ZŠ Vrbov. Budeme veľmi vďační za každý pár rúk ( rodič – žiak), ktoré nám pomôžu zrealizovať všetko, čo sme si v rámci akcie naplánovali.
Dátum 1. jún patrí tradične tým najmladším členom našej spoločnosti - deťom. Príjemná atmosféra, skvelá nálada a bohatý program plný hier, smiechu, zábavy, tak možno stručne charakterizovať športovo-zábavný deň pre deti, ktorý si pre ne pripravili ich starší spolužiaci a pani učiteľky. Verím, že na dnešnej udalosti si deti takéto chvíle so svojimi spolužiakmi dostatočne užili.
V rámci predmetu Regionálny dejepis sa žiaci 7. ročníka v dňoch 30. – 31. 5. 2018 zúčastnili dejepisnej exkurzie s názvom „Naprieč Spišom“. Žiaci sa oboznámili nielen s kultúrnymi, historickými, ale aj prírodnými pamiatkami regiónu Spiš. Išlo o multipredmetovú exkurziu, pretože sa nezaoberali len dejepisom, ale nahliadli aj do predmetov: geografie, občianskej náuky, matematiky, fyziky, či chémie.
Cesta za poznaním Spiša sa začala už odchodom autobusu z obce Vrbov. Žiaci prechádzali mestami a obcami, o ktorých sa mnoho zaujímavého z histórie dozvedeli. Pozorovali aj prírodné krásy, ktoré sa tiahli nielen regiónom Spiš, ale aj regiónom Šariš, v ktorom sa na chvíľu ocitli.
Prvou zastávkou bol hrad Niedzica na Poľskej strane Spiša. V Červenom Kláštore sa žiaci dozvedeli o spôsobe života mníchov. Nahliadli aj do prvého herbára, ktorý vytvoril fráter Cyprián. Na Sivej Brade, pri Spišskom Podhradí, sa žiaci oboznámili s travertínovou kopou s minerálnymi prameňmi, ktorú zaraďujeme medzi národnú prírodnú rezerváciu. O spôsobe života baníkov a ťažkej baníckej práci sa oboznámili v baníckom múzeu v Gelnici, v Smolníku, či vlastivednom múzeu v Spišskej Novej Vsi. Žiaci mali možnosť nahliadnuť, žiaľ dnes už nečinnej, štôlne Mária v Novoveskej Hute. Krásy gotického umenia žiaci pozorovali v Kaplnke Zápoľských v Kostole sv. Ladislava v Spišskom Štvrtku. O významnom odliatku mozgovne neandertálca sa dozvedeli na travertínovej kope Hrádok v Gánovciach. Exkurziu žiaci zavŕšili vo Svite, významnom spišskom meste, ktoré svoju históriu začalo písať len v roku 1934.
Žiaci počas dvojdňovej dejepisnej exkurzie spoznávali prírodné a kultúrne krásy regiónu Spiš, dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií, ktoré nenájdu v žiadnej učebnici. Stáli na miestach, kde sa „písala história“ nášho regiónu. Najväčším zážitkom pre žiakov bolo prenocovanie v školskej telocvični v ZŠ Smolník, ktorej ďakujeme, za poskytnuté ubytovanie a stravovanie. Žiakom ďakujeme za účasť a záujem o históriu svojho regiónu a tešíme sa na budúcich siedmakov J.
Mgr. Peter Novisedlák, Mgr. Gabriela Dilská, PaedDr. Mária Chodaničová
Miestny spolok SČK vo Vrbove v spolupráci s našou Základnou školou vyhlásil v apríli výtvarnú súťaž pod názvom - Od zdravia k Červenému krížu . Do súťaže sa zapojilo viac ako 70 žiakov. Výtvarné práce boli veľmi pekné, zaujímavé a bolo veľmi ťažké vybrať z nich to najlepšie. Dňa 22.5. 2018 sa preto zišla odborná porota, ktorá hlasovaním vybrala tieto práce: viac na uvedenom odkaze
Obecná knižnica oznamuje zmenu akcie Noc v knižnici: 9. júna 2018 o 19.30 hod.
Dňa 24.05.2018 zorganizovala obec Vrbov pre verejnosť prednášku s názvom „Obnova rašelinísk v Rusku – prečo sa to týka nás všetkých“. Podujatia sa zúčastnili aj žiaci našej školy, konkrétne žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka. Prednášku viedol pán Dr. Jozef Bednár, projektový manažér svetovej organizácie Wetlands International. Organizácia sa venuje ochrane a obnove mokradí, ktoré sú zdrojom vody potrebnej pre všetky formy života. Pán Dr. Jozef Bednár nám formou pútavej prezentácie priblížil projekt „Obnova rašelinísk v Rusku“, ktorý sám riadi. Vysvetlil nám, že prirodzené rašeliniská majú významné ekologické funkcie. Sú úložiskom uhlíka, regulujú a zadržiavajú vodu a udržiavajú unikátnu biodiverzitu. Plnia ich však len v prípade, že sú zamokrené. V Rusku bolo od 70. rokov 19. storočia pre potreby poľnohospodárstva a lesníctva vysušených niekoľko miliónov hektárov rašelinísk. Značná časť z nich bola po určitej dobe, kedy už poľnohospodárstvo neprofitovalo, opustená a zanedbaná. Takéto narušené rašeliniská predstavujú obrovskú environmentálnu i spoločenskú hrozbu. Sú náchylné k častým požiarom a emisie z nich sú extrémne nebezpečné pre ľudské zdravie. Dokonca, aj bez toho, aby horeli, vyžarujú vysušené rašeliniská veľké množstvo emisií skleníkových plynov. Cieľom projektu je ekologická obnova degradovaných rašelinísk ich znovu zamokrením a následné znižovanie obsahu emisií skleníkových plynov a zmierňovanie klimatických zmien. Po prezentácii mali účastníci priestor na otázky a nás veľmi teší, že žiaci boli aktívni a ukázali záujem o prezentovanú tému. Obci Vrbov chceme poďakovať za zorganizovanie zaujímavej prednášky a za možnosť sa na nej zúčastniť. Žiaci mali príležitosť vidieť a uvedomiť si, že ekologické témy sú veľmi dôležité pre budúcnosť nás i našej prírody a je potrebné, aby sa ľudia v tejto oblasti čoraz viac angažovali.