***********************************************************
Aktivity v rámci projektu SadOVO
Projekt SadOVO pokračuje svojimi aktivitami aj v mesiaci november. V utorok, 13.11.2018 navštívili našu školu odborníci na staré a krajové odrody ovocných stromov – Bruno a Ľubo a nás čakala spoločná výsadba jablkovo-hruškového sadu v areáli školy. Na aktivite sa podieľali žiaci šiesteho ročníka, pod vedením pána uč. Mgr. Jozefa Grandu. Žiaci veľmi ochotne pomáhali pri všetkých prácach – strihali pletivo, povrazy, rozmiestňovali drevené koly i vrecia s mulčovacím materiálom. Po dôslednej príprave čakala žiakov ukážka správnej výsadby ovocného stromu s odborným výkladom a vysvetlením každého kroku. Následne sa žiaci rozdelili do skupín a pod dohľadom odborníkov zasadili v areáli ďalšie stromy. Výsledok spoločnej práce žiaci pokrstili symbolicky muštom zo starých odrôd. Žiaci zhodnotili aktivitu veľmi pozitívne a nás teší, že sme jednou zo škôl, ktorá sa takýmto spôsobom podieľa na záchrane vzácnych odrôd ovocných stromov.
Projekt školských ovocných sadov - SadOVO
realizuje CEEV Živica,
odborne garantuje Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene
a podporuje Nadácia TESCO.
***********************************************************
Plodobranie
23.10.2018 sme si na našej škole pripomenuli Deň pôvodných odrôd jabĺk. Tento deň pripadá na 21.októbra a je oslavou jabĺk a ovocných sadov. Má poukazovať na rozmanitosť odrôd jabĺk v jednotlivých lokalitách a vyzdvihovať ich prínos pre miestne bohatstvo.
Oslava Dňa jabĺk sa na našej škole stáva tradíciou. Žiaci v tento deň jabĺčka kreslia, maľujú, vyrábajú z papiera aj z plastelíny, počítajú o jablkách matematické príklady a cibria svoju čitateľskú gramotnosť v textoch o jablkách. Spolu s triednymi učiteľkami tiež kuchtia rôzne dobroty, a tak na škole rozvoniavala nielen domáca jablková výživa, ale aj jablková štrúdľa či jablková žemľovka.
Tento školský rok je naša škola zapojená do projektu SadOVO – projektu školských ovocných sadov. Projekt realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, generálnym partnerom je spoločnosť Tesco a odborným garantom je Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. Vďaka projektu sme tento rok (2018) už absolvovali jednodňovú ovocinársku exkurziu do Hostětína, mapovali sme staré ovocné odrody v okolí našej školy a tiež sme sa zúčastnili trojdňového vzdelávacieho kurzu „Ovocinárski experti“ v Zaježovej, ktorý bol venovaný bádateľskému vzdelávaniu a tvorbe ovocných sadov. Jednou z našich úloh v rámci projektu bolo zorganizovať na škole Plodobranie – výstavu zmapovaných a určených plodov starých a krajových odrôd.
Žiaci deviateho ročníka tak v priestoroch školy pripravili výstavu 33 starých a krajových odrôd z celého Slovenska. Boli to odrody jabĺk a hrušiek, ktoré sme zmapovali v našom okolí, ale takisto odrody, ktoré sme získali od účastníkov kurzu „Ovocinárski experti“.
Súčasťou Plodobrania boli tiež aktivity pripravené pre žiakov druhého stupňa. Počas nich sa žiaci rovesnícky vzdelávali, súťažili a ochutnávali. Žiačky deviateho ročníka priblížili mladším spolužiakom význam starých odrôd ovocných stromov. Vysvetlili im, že každá odroda dozrieva v inom období, a tak môžeme mať čerstvé ovocie po celý rok, že odrody majú rôznu vôňu i chuť, a preto ich použitie v kuchyni môže byť rôzne. Niektoré jablká sú vhodnejšie na priamy konzum, iné do koláčov, či na sušenie. Žiaci si zahrali hru „Ovocinársky milionár“ a medzi aktivitami ochutnávali jablká čerstvé, sušené i odšťavené. Porovnávali jablká z obchodu a z dvora, mohli vidieť a cítiť rozdiel medzi sušenými jablkami z obchodu a domácimi sušenými jablkami ako aj medzi šťavou z koncentrátu a šťavou z čerstvých jabĺk. Všetci sme sa zhodli, že domáce jablká a produkty z nich sú chuťovo lepšie a určite aj zdravšie. :) :) :)
***********************************************************
Čo nás s projektom SadOVO ešte čaká?
V období október – november 2018 nás navštívia koordinátori projektu SadOVO a v areáli našej školy sa uskutoční výsadba 8 – 10 ovocných stromov a ich označovanie. Vysadené budú tzv. staré a krajové odrody, ktoré historicky alebo geograficky súvisia s regiónom, v ktorom sa naša škola nachádza. Výsadbou jabloňovo – hruškového ovocného sadu v školskej záhrade tak prispejeme k záchrane vzácneho genofondu.
***********************************************************
OSLÁVME SPOLU
Deň pôvodných odrôd jabĺk
„PLODOBRANIE“
kedy? : 23. októbra 2018
PROGRAM : pre žiakov druhého stupňa
- výstava 33 rôznych odrôd jabĺk a hrušiek
- prezentácia: Čo sme zažili na kurze SadOVO?
- aktivity:
Príbehy starých odrôd
Strom pôvodných odrôd jabĺk
Hráme sa na pomológov
Staré odrody v kuchyniach
Prečo sa oplatí chrániť staré odrody
Ochutnávka plodov, štiav a sušeného ovocia
Súťaže
Aktivita prebieha vďaka podpore:
***********************************************************
"Ovocinárski experti"
na nasledujúcom odkaze si môžete pozrieť prezentáciu o kurze v Zaježovej a tiež množstvo fotiek
***********************************************************
"Ovocinárski experti"
Áno, áno...boli sme tam zas :)
V rámci projektu SadOVO sme spolu s ďalšími desiatimi školami absolvovali bádateľský kurz „Ovocinárski experti“ vo Vzdelávacom centre v Zaježovej. Kurz prebiehal počas troch dní, od 15.10. – 17.10.2018. Vďaka úspechu v projekte vysadíme v areáli našej školy ovocný sad plný starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek.
Prvý deň kurzu sme absolvovali zoznamovanie :), čakala nás výborná vegetariánska večera, zahrali sme si hru „Ovocinárski milionári“ - v ktorej sme boli víťazmi všetci a našou výhrou bolo prekvapenie v čajovni. Už samotná návšteva čajovne v Zaježovej je pre nás veľkým zážitkom, tentoraz tu bola pre nás pripravená ochutnávka sušeného ovocia a jablčných muštov – niektoré boli sladučké, iné horké a trpké a my sme sa vďaka tejto aktivite naučili, že odrody jabĺk sa líšia nielen farbou alebo veľkosťou, ale aj vôňou a chuťou a nie každá odroda je na muštovanie vhodná. V utorok sme absolvovali exkurziu po Zaježovej – vďaka skúseným pomológom (odborníkom na ovocné odrody) sme spoznávali rôzne staré odrody jabloní, ich príbehy a čo bolo najlepšie, každú odrodu sme mali možnosť ochutnať. Odborníci nám tiež názorne ukázali správny postup pri výsadbe ovocných stromov. Okrem toho sme sa aj my zahrali na pomológov a pokúšali sme sa určovať odrody jabĺk a hrušiek, ktoré sme do Zaježovej priniesli z našich záhrad a sadov. Večernou aktivitou bolo plánovanie a príprava Plodobrania pre žiakov Zaježovskej základnej školy. Pripravili sme pre nich predpoludnie plné hier, ale aj rovesníckeho vzdelávania o chutných plodoch jesene. Súčasťou Plodobrania bola tiež výstava krajových odrôd, ktoré školy zmapovali vo svojom okolí. Celý kurz bol veľmi vydarenou akciou – stretli sa na ňom príjemní ľudia z rôznych kútov Slovenska, aktivity celého podujatia boli hravé a nenásilné, strava bola chutná a počasie počas celých troch dní bolo bezchybné, čo znásobovalo dobrý pocit z celého kurzu.
Koordinátorom projektu ďakujeme za zorganizovanie kurzu a tešíme sa na ďalšie aktivity v rámci projektu SadOVO.
Klaudia Olejárová, Viktória Švarcová
RNDr. Tatiana Grandová
***********************************************************
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica ponúklo základným a stredným školám možnosť zapojiť sa do nového projektu SadOVO - Projekt školských ovocných sadov. Keďže naša škola disponuje veľkým školským areálom, rozhodli sme sa, so súhlasom vedenia školy, do projektu zapojiť. Na našu veľkú radosť sme v projekte uspeli, a tak si v areáli školy, spolu s CEEV Živica, budeme môcť vysadiť tzv. staré a krajové odrody, prevažne jablone a hrušky, ktoré historicky alebo geograficky súvisia s našim regiónom.
Úspechom v projekte sme získali: