******************************************************
******************************************************
Túlavý autobus
V piatok, 11.05. sme opäť precestovali pol Slovenska J. Zúčastnili sme sa jednodňového turné s názvom „Túlavý autobus“, ktorého cieľom bolo navštíviť inšpiratívne slovenské školské záhrady a vidieť, ako sa dá školská záhrada pretvoriť na tvorivú prírodnú učebňu. Naša cesta sa začala skoro ráno. O 5:15 sme sa stretli na stanici v Poprade. Cestovali sme do Vrútok, kde sme prestúpili do ďalšieho vlaku, ktorým sme sa dostali do Zvolena. Práve vo Zvolene sa začala cesta Túlavého autobusu. Stretli sme sa tu učitelia a žiaci z celého Slovenska. V priebehu dňa sme sa presúvali autobusom na trase Zvolen – Brezno – Žiar nad Hronom – Kremnica – Zvolen. Únava z ranného vstávania sa u nás prejavila na plnej čiare. Kde sme mohli, tam sme zatvárali oči a snažili sa dohnať nedostatok spánku. V Brezne sme navštívili Gymnázium Jána Chalúpku, v Žiari nad Hronom Základnú školu na ulici Dr. Janského a v Kremnici sme navštívili Základnú školu Pavla Križku. Každá škola disponovala iným školským areálom a my sme sa mohli presvedčiť, že či už je areál školy veľký alebo malý, všade je možné vytvoriť Záhradu, ktorá učí. Prvky, ktorými sme sa mohli inšpirovať bolo na všetkých záhradách naozaj dosť. Na Gymnáziu Jána Chalúpku v Brezne nám študenti v školskej záhrade predviedli výučbu chémie, matematiky, slovenského jazyka a dokonca aj výtvarnej výchovy. V Žiari nad Hronom nás zaujali slnečné hodiny i meteostanica, ktorú využívajú žiaci na vyučovaní fyziky. Záhrada v Kremnici, ako aj celá ich škola, na nás pôsobila veľmi príjemným až rodinným dojmom. Upútali nás najmä informačné tabule, ktoré boli umiestnené ako v záhrade, tak i v interiéry školy. Z Kremnice sme cestovali do Zvolena, kde sa program Túlavého autobusu končil. Rozlúčili sme sa a nás čakala ešte dlhá cesta domov pod Tatry. Tento krát sme domov cestovali autobusom. Bola to príjemná, aj keď pomerne dlhá cesta, no my sme ju opäť využili na dospávanie nášho skorého ranného vstávania. JJJ
Chceme poďakovať Ivke a Aďke, ktoré nás na ceste Túlavého autobusu sprevádzali, za pekne strávený deň a skvelú akciu. Tešíme sa, že rozpočet na budovanie našej Záhrady, ktorá učí už máme schválený. Môžeme sa teda pustiť do budovania záhrady plnej inšpirácií a učiacich záhradných prvkov.
RNDr. Tatiana Grandová
Viktória Švarcová
Klaudia Olejárová
******************************************************
Správu o kurze k projektu Záhrada, ktorá učí, ktorý sme absolvovali v dňoch 23. – 25. apríla vo Vzdelávacom centre Záježová a množstvo krásnych fotiek môže nájsť na oficiálnych stránkach Živice na priloženom linku:
http://www.zivica.sk/sk/zahrada-ktora-uci/clanky/kurz-pre-skolske-timy-v-zajezovej-0
******************************************************
Prikladáme video, ktoré bolo súčasťou našej prezentácie na kurze k projektu Záhrada, ktorá učí, ktorý sme absolvovali v dňoch 23. - 25. 04. 2018 v Zaježovej. Za nádherné letecké zábery našej školy ďakujeme pánovi farárovi.
A toto je model školy, ktorý vyrobila Viktória Švarcová.
******************************************************
Boli sme v Zaježovej...
Pýtate sa na čo? Pýtate sa, kde to je?
Ako už všetci dobre viete, pred časom sme boli organizáciou Živica, zo škôl zapojených v programe Zelená škola, vybratí do projektu Záhrada, ktorá učí. V rámci tohto projektu sme sa zúčastnili trojdňového vzdelávacieho kurzu, ktorý bol práve v Zaježovej. Kurz bol venovaný bádateľskému vzdelávaniu a tvorbe školských záhrad a realizoval sa v termíne od 23. - 25. 4. 2018.
Zaježová je časť obce Pliešovce, ktorá je vzdialená asi 15 km od Zvolena. Tvoria ju lazy v pohorí Javorie. Ľudia tam žijú na samote, roztrúsení v domoch po okolitých kopcoch. Do Základnej školy v Zaježovej, ktorú založila Živica ako súkromnú ZŠ, dochádzajú deti aj 10 alebo 15 km.
Náš kurz sa začal už po ceste do Zaježovej návštevou Základnej školy Andreja Sládkoviča v Sliači, kde majú tiež Záhradu, ktorá učí. Trochu sme meškali, pretože väčšina účastníkov cestovala do Zvolena vlakmi Železníc Slovenskej republiky J a niektoré skupiny mali až 50 minútové meškanie vlaku. Napriek tomu nás tam niekoľkí učitelia i žiaci počkali. Previedli nás svojou záhradou a poukazovali všetky vybudované prvky. Druhou zastávkou bola už spomínaná ZŠ v Zaježovej. Tam to bolo úplne iné ako v bežnej ZŠ – vo vnútri sa chodí boso, trieda je spoločná a jediná pre všetkých 19 žiakov školy, učitelia sú celý deň s deťmi, pretože nemajú zborovňu, upratovanie, kúrenie i chystanie dreva zabezpečujú rodičia službami podľa rozpisu a bolo tam ešte mnoho iných odlišností. Pri škole majú tiež vybudovanú Záhradu, ktorá učí a tak sme sa opäť inšpirovali novými prvkami. Zaujal nás predovšetkým dendrofón – hudobný nástroj vyrobený z dreva.
Po týchto dvoch návštevách sme dorazili do Vzdelávacieho centra Živice v Zaježovej. Zišli sme sa tu úžasná skupinka. Naším domovom, počas týchto troch dní, sa stal domček uprostred zelenej lúky s jazierkom, potokom, lesom a všetkým, čo patrí k pokoju v prírode. Dokonca aj pripojenie sietí bolo obmedzené – takže tu vládlo ticho ako lusk. Ubytovali sme sa a zažili sme večer plný aktivít – napr. celé okolie sme spoznali pomocou bludiska z povrazu, ktorý prechádzal pomedzi stromy, kríky, rebríky, kamene a rôzne súčasti budov. Každý účastník mal svoj krúžok na povraze a musel s ním prejsť celým bludiskom – napríklad aj krížom cez jazero. Utorok sme venovali bádateľskému vzdelávaniu zameranému na objasnenie dvoch bádateľských úloh, ktoré si zvolila každá skupina sama. Viete, že bádateľská otázka má byť bezpečná, overiteľná a merateľná a odpoveď na ňu nesmie byť dopredu jasná? Večer patril blúdeniu lesom so zaviazanými očami. V malých skupinách sme sa učili dôvere a odvahe. Nie je to žiadna sranda, keď vás šľahne konár, stúpite do niečoho nie veľmi príjemného alebo vaše nohy odskakujú, akoby boli prvýkrát zapojené do pochodu. Streda bola pre všetkých účastníkov plná očakávania. Boli sme veľmi napätí. Každá zúčastnená škola sa odprezentovala, priblížila svoj súčasný stav i svoje plány pre Záhradu, ktorá učí. Výsledkom bola finančná odmena pre víťaza na otvorenie vlastnej Záhrady, ktorá učí. Naša prezentácia – film, model školy, prezentácia, anketa a samozrejme čaro nás ôsmačiek zaujala všetkých a my sme túto finančnú odmenu získali. Porazili sme oveľa väčšie školy a dokonca aj gymnázia. (Všetkým komentátorom z videa i tvorcom všetkého ostatného patrí veľká vďaka).
Mohli by sme ešte veľmi dlho písať a spomínať všetky naše zážitky, získané vedomosti, opisovať cestu, či vysvetľovať nové slová fizológia, hypnóza, ryžový čaj, koncovky oxidov.... J Absolútna topka pre nás však bola vegetariánska strava. Pre bližšie informácie a podrobný opis neváhajte osloviť účastníčky kurzu:
Klaudia Olejárová
Viktória Švarcová
RNDr. Tatiana Grandová
Mgr. Gabriela Zummerová
******************************************************
ÚSPECH V PROJEKTE ZÁHRADA, KTORÁ UČÍ
V januári 2018 vyhlásila mimovládna nezisková organizácia ŽIVICA nový ročník projektu ZÁHRADA, KTORÁ UČÍ. Záhrada, ktorá učí je projektom pre základné a stredné školy, zapojené do programu Zelená škola. Projekt umožňuje školám vytvoriť prírodné školské záhrady, využívané najmä pri vzdelávaní, ale aj pre pestovanie rastlín a na oddych. V záhrade budú osadené učebné prvky, slúžiace ako učebné pomôcky na vyučovanie bežných školských predmetov. Záhrada má byť spoločným dielom celej školy.
Do projektu sa prihlásilo až 66 škôl, čo je podľa Živice rekordný záujem. Z tohto počtu bolo do nového ročníka vybratých sedem škôl a jednou z nich je práve naša Základná škola Vrbov. Podmienkou pre prihlásenie školy do projektu bolo napísanie a zaslanie motivačného listu, v ktorom bolo potrebné uviesť hlavné dôvody, prečo sa chceme do projektu zapojiť, aké sú naše plány a čo všetko sme smerom k tvorbe záhrady podnikli doteraz.
A čo sme úspechom v projekte získali?
Živica nám poskytuje:
- metodickú a odbornú podporu v dobe trvania projektu, t.j. jedného roka;
- finančnú podporu na zrealizovanie záhradných prvkov vo výške 1300 eur;
- účasť na trojdňovom vzdelávacom kurze, ktorý bude venovaný bádateľskému vzdelávaniu a tvorbe záhrad v termíne 23. - 25.4.2018;
- účasť na jednodňovej exkurzii „Túlavý autobus“ po zrealizovaných Záhradách, ktoré učia;
- možnosť pokračovať v projekte aj v ďalšom roku.
Úspech v projekte nás nesmierne teší a už teraz sme zvedaví na premenu nášho školského areálu.