V piatok, 01.12.2017, odohrali naši starší žiaci (8. - 9.ročník) kvalifikačné kolo vo futsale o postup do okresného kola. Štrnásť základných škôl kežmarského okresu bolo žrebovaním rozdelených do štyroch kvalifikačných skupín. Tím našej školy sa v skupine stretol so žiakmi zo ZŠ Lendak a ZŠ Veľká Lomnica. Organizačne súťaž skupiny zabezpečila Základná škola Lendak. Naši žiaci odohrali oba zápasy s veľkým nasadením, no na postup zo skupiny ich výkon nestačil. Zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu a držíme palce pri ich ďalších športových výkonoch.
Za školu nastúpili: M.Frič, G. Hrebeňár, D. Body, R. Štieber, V. Dlugoš, S. Dlugoš, E. Dunajčan, P. Paluba, E. Beskyd, K. Pešta
Mgr. Jozef Granda
Predvianočný čas v nás dospelých často evokuje len stres a zhon. No keď sme boli ešte malými deťmi, práve v tomto čase začínali naše mamy pripravovať cestá a piecť koláčiky od výmyslu sveta. Zbožňovali sme chvíle, keď sa kuchyne v našich domovoch menili na zázračné dielne, v ktorých sa vaľkalo, krájalo, pieklo či ozdobovalo a vzduch všade naokolo bol nasýtený perníkovou vôňou.
Tentoraz sa aj naša trieda zmenila na čarovnú dielňu plnú šikovných rúk.U nás však nerozvoniavali medovníčky ale mydielka. Pozvanie medzi nás ochotne prijala mamka nášho žiaka p. Lenka Liptáková, ktorá nám pomohla vyrobiť mydielka určené na predaj s charitatívnym účelom.
Ďakujeme pani Liptákovej, že si našla na nás čas a že pod jej vedením naši deviataci vyrobili originálne voňavé darčeky, ktorých predaj môže pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.
Mgr. Monika Polovková
.
Streda 29. 11. 2017 sa v CVČ v Kežmarku niesla v duchu desiateho ročníka okresného kola OSJL. „Farby našej školy hájil“ Marek Frič, žiak deviateho ročníka. Vďaka svojim vedomostiam, ale najmä tvorivým a komunikačným zručnostiam si „vybojoval“ skvelé 3. miesto.
Náročnosť tejto olympiády spočíva v tom, že je rozdelená do troch častí, v ktorých žiak musí preukázať nielen svoje poznatky, ale aj kreatívne a jazykové zručnosti pri transformácii textu na iný žáner a v neposlednom rade dokázať prezentovať svoje rečnícke schopnosti pri ústnom prejave. Odborná porota vyzdvihla práve rečnícky talent nášho žiaka, ktorý naplno využil v už vyššie spomínanej tretej časti súťaže.
Veľmi sa tešíme z tohto úspechu a Marekovi, ktorý vzorne reprezentuje našu školu vo viacerých súťažiach, prajeme veľa šťastia i naďalej.
Mgr. Monika Polovková
S knihou sa nenudíš!
Za účelom potreby zvyšovania čitateľskej gramotnosti sa žiaci šiesteho ročníka dňa 23.11. 2017 zúčastnili exkurzie zo slovenského jazyka a literatúry v Mestskej knižnici v Kežmarku.
Priebeh exkurzie začal prednáškou o písme a jazyku, neskôr si žiaci vyskúšali rôzne komunikačné a tvorivé úlohy. Šiestaci si tieto netradičné jazykové cvičenia pochvaľovali, zároveň si touto formou precvičili svoje čitateľské kompetencie. Exkurzia pokračovala prehliadkou knižnice, kde si žiaci mohli poprezerať knihy ich vekovej kategórie.
Veríme, že dnešný deň motivoval k čítaniu kníh, lebo každý už vie, že „ s knihou sa nikdy nenudíš!“
Mgr. Jana Bizovská
Testovanie T5 - 2017
Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl
Ďalšie informácie o Testovaní 5-2017 sú zverejnené na www.nucem.sk
Planetárium pri Slovenskom technickom múzeu Košice je jedno z piatich planetárií na Slovensku a súčasť Slovenského technického múzea v Košiciach. Je to kruhová miestnosť, kde sa nad hlavami návštevníkov klenie biela polguľová plocha predstavujúca hviezdnu oblohu, planéty, Slnko, Mesiac, neobyčajné úkazy a pohyby nebeských telies.
Planetáriom je možné demonštrovať pohľad na nočnú oblohu v dôsledku procesného pohybu zemskej osi v rozpätí + - 13000 rokov, vysvetliť a znázorniť astronomické súradnice, čo sa využíva pri nácviku klasickej navigácie podľa hviezd. S pomocou prídavných projekčných zariadení je možné premietať Slnečnú sústavu z veľkej diaľky, zatmenie Mesiaca, Slnka, demonštrovať prelet kométy. Programy pre školské skupiny sú doplnené premietaním astronomických filmov, diafilmov a pre najmenších premietaním rozprávok s astronomickou tematikou.
9. 11. 2017 žiaci II. a IV. ročníka navštívili toto planetárium, kde sa veľa dozvedeli o vesmíre a odniesli si odtiaľ množstvo zážitkov. Okrem planetária sme navštívili aj technické múzeum. V praxi si žiaci mohli overiť Pythagorovu vetu, Newtonovu kolísku, Bernoulliho vznášajúcu sa loptu, Termovíznu kameru, Moare efekt, Prienik postáv, 3D siločiary, Hydrodynamický jav, Negatoskop, Stroboskop, Gyroskop a mnohé iné exponáty. Vyskúšali si taktiež svoju šikovnosť a logické myslenie pomocou hlavolamov a očných klamov. (Hlavolam Tangram, Hanojská veža, Jež v klietke a ďalšie).
Po návšteve planetária a múzea sme si prezreli časť mesta- pešiu zónu, boli sme v Dóme svätej Alžbety a výlet sme ukončili míňaním vreckového v nákupnom centre, na ktoré sa všetci tešili. Unavení ale spokojní z dňa plného zážitkov sme sa večer vrátili domov.
Mgr. A. Bečaverová, tr. uč. II. roč.
Mgr. P. Pavláková, tr. uč. IV. roč.
Mgr. A. Jakubíková, zást. školy
13. novembra (pondelok) sa uskutočnia triedne stretnutia formou konzultačných hodín. Je v záujme rodičov, aby sa prišli informovať o správaní, dochádzke a prospechu svojich detí počas I. štvrťroka 2017/2018. Tešíme sa na Vás.
Aj tento školský rok pán učiteľ Mgr. Peter Novisedlák ukázal žiakom 5. ročníka, že hodina dejepisu sa dá zažiť aj iným spôsobom.
Na hodinu dejepisu si pozvali p. Jozefa Žembu, ktorý pôsobil v minulosti (1966 - 1991) ako riaditeľ ZŠ Vrbov.
P. Jozef Žemba priniesol žiakom kroniky obce Vrbov, v ktorých sa nachádza veľa podrobných informácií o našej obci a pútavo žiakom vyrozprával zážitky zo svojho pôsobenia v škole. Pánovi Žembovi veľmi pekne ďakujeme, že si aj tento rok našiel čas pre našich žiakov.
Žiaci si odniesli veľa poznatkov a nových informácií.
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásila k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2017 8. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov.
Cieľom česko- slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami na Slovensku a v Česku a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou. Projekt zábavnou a hravou formou získava žiakov pre čítanie, podporuje ich dobrý vzťah ku knihám a motivuje ich, aby si knihy vyberali podľa svojich čitateľských záujmov, taktiež, aby sa počas vyučovania alebo v rámci mimoškolských aktivít rozprávali o prečítaných knihách a vzájomne si knihy odporúčali. Výmenu záložiek je možné využiť k nadviazaniu vzájomnej spolupráce so svojou partnerskou školou, k poznaniu histórie, kultúry či regionálnych zvykov v rámci Slovenska a Česka.
Aj žiaci našej školy sa zapojili do tohto projektu a vyrobili záložky pre partnerskú školu v Česku, a to pre Základnú školu Kryry v okrese Louny. Všetci pracovali s veľkou chuťou a nadšením a výsledok stojí zato. Okrem záložiek sme do balíka pribalili slovenskú rozprávkovú knihu od Marianny Grznárovej Maťko a Kubko, knihu o dejinách Vrbova, erb Vrbova, sprievodný list od našich žiakov a fotografie z priebehu projektu.
Ďakujeme pani učiteľkám a všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do tohto projektu a veríme, že naše záložky sa českým žiakom budú páčiť a my sa zasa tešíme na ich záložky.
Mgr. Alena Bečaverová, koordinátorka pre čitateľskú gramotnosť na I. stupni.
Staroba je prirodzenou súčasťou nášho života a práve október je Mesiacom úcty k starším preto, aby sme si uctili našich seniorov a dali im najavo svoju náklonnosť a lásku. Jesenný mesiac a jeseň života – dve paralely, ktoré spolu súvisia.
Úcta k starším by mala byť hlavne spontánna, nenásilná a sústavná. A predovšetkým by mala byť táto úcta stála, a nielen v “Mesiaci úcty k starším”. Starší ľudia si ju zaslúžia.
Nezabudnime na pozdrav, ktorý je najjednoduchším prejavom ľudskej spolupatričnosti a rešpektovania iných ľudí – bez rozdielu veku.
A veru ani my sme nezabudli na našich seniorov vo Vrbove. 15. októbra o 15.00 hod sa pomaly zapĺňala sála obecného úradu. Teraz to vyzeralo naozaj krásne. Toto posedenie seniorom spríjemnili žiaci našej ZŠ pod vedením svojich triednych učiteliek. Po zaujímavom a pútavom programe si prevzali od našich žiakov pozdravy, ktoré im vyrobili na hodinách výtvarnej výchovy. Popriali všetkým zúčastneným veľa zdravia a životnej pohody.
Bolo veselo. Úsmevy a spokojnosť ovládla nielen seniorov, ale aj organizátorov celého podujatia.
Všetkým účinkujúcim z I. stupňa a ich pedagógom veľmi pekne ďakujeme.
DEŇ JABĹK
Deň jabĺk, známy aj ako Deň pôvodných odrôd jabĺk, si každoročne pripomíname 21. októbra, alebo najbližšie k tomuto termínu. Jeho cieľom je docenenie jabĺk, ich odrôd a ovocných sadov. Na podnet členov kolégia Zelenej školy sme si Deň jablka pripomenuli aj na našej škole.
Oslavu JABLKA sme začali prípravou výstavy. Žiaci priniesli do školy jablká a všetko, čo s jablkami súvisí. Z prinesených vecí, spolu so svojimi triednymi učiteľkami, vytvorili jesennými farbami hýriacu výstavu, ktorá nám zdobila vstupnú chodbu školy a pútala pozornosť každého okoloidúceho.
Žiaci 4.A triedy priložili ruku k dielu a spoločne s pani učiteľkou ukuchtili chutnú nepečenú jablkovú tortu s piškótami. Varilo sa aj v 4.B. Žiaci sa spojili so žiakmi 1.B triedy a realizovali aktivity spojené s Dňom jablka. Spoločnými silami pripravili a pochutili si na mrkvovej nátierke a mrkvovo-jablkovom šaláte. Žiaci 1.B nám jesenné jabĺčka nakreslili aj na chodník, čím spestrili vstup do školy.
Piataci si pozreli poučné prezentácie, z ktorých sa dozvedeli zaujímavé informácie o zdravej výžive a jej vplyve na človeka. Jabĺčka kreslili a pokúsili sa tiež vyrezávať do jabĺčok motívy kvetov.
Bol to zaujímavý deň plný pekných aktivít. Veríme, že oslava Dňa jabĺk sa na našej škole stane milou tradíciou.
za kolektív triednych učiteľov RNDr. Tatiana Grandová
koordinátorka Zelenej školy
Jesenné prázdniny
Jesenné prázdniny od 30. do 31. októbra 2017.
1. novembra 2017 SVIATOK VŠETKÝCH SVÄTÝCH.
Vyučovanie sa začína 2. novembra 2017(štvrtok).
Dňa 23. októbra 2017 (pondelok) o 8.00 hod. sa v našej ZŠ odohralo detské divadelné predstavenie v podaní profesionálnych hercov Divadla J. Záborského z Prešova. Bol to pôsobivo stvárnený príbeh PSÍČKOVO alebo Pes je najlepší priateľ človeka.
Ide o činoherné predstavenie s prvkami detského muzikálu so štyrmi účinkujúcimi. V príbehu sú psy vnímane ako ľudia, ako „len ľudia“. Dozvedáme sa z neho, že „psí život“ sa veľmi často podobá tomu ľudskému. Sú v ňom radosti, starosti aj nespravodlivosti. Detský divák zistí, ako majú zvieratká radi ľudí a ako sa k nim ľudia často nepekne správajú. Hru umocňovali výstižné, vtipné a originálne pesničky.
Európsky deň jazykov
Alebo jazykovo-kreatívny 26. september v našej škole
Rok 2001 by sa mohol pýšiť rôznymi prívlastkami, ale najvýstižnejším je preň pomenovanie - Európsky rok jazykov. Práve tu siahajú korene Európskeho dňa jazykov, ktorý si každoročne pripomíname 26. septembra. Rada Európy a Európska únia sa aj prostredníctvom tohto sviatku snaží upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov, zvyšovanie mnohojazyčnosti a medzikultúrneho porozumenia.
Do Európskeho dňa jazykov sa zapájajú nielen jednotlivci či skupiny, aj mnohé inštitúcie. Aj naša škola si tento deň pripomenula špeciálnym spôsobom. Učitelia anglického a nemeckého jazyka si pre svojich žiakov prichystali tvorivé a zábavné aktivity zamerané práve na rozmanité jazyky európskych štátov.
Žiaci 5. ročníka si pod vedením p. uč. Danielčákovej pripravili prezentácie na interaktívnej tabuli, prostredníctvom ktorých spolužiakom priblížili krajiny, v ktorých sa hovorí po anglicky. Žiaci sa taktiež zhostili úlohy turistov, ktorí prechádzali rôznymi krajinami a predstavovali historické pamiatky a súčasnosť rôznych krajín. Druhá skupina piatakov si s p. uč. Bizovskou vytvárala jazykové pozdravy a pozdravy národností „ahoj“ v rôznych jazykoch sveta.
Skupina šiestakov si pripomenula Európsky deň jazykov spolu s p. uč. Grandovou a výtvarne spracovali logo tohto významného dňa, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie žiakov o jazykoch Európy a poukázať na dôležitosť jazykového vzdelávania. Druhá skupina šiestakov spolu s p. uč. Bizovskou vytvárala plagáty s najdlhšími slovami v rozličných jazykoch a jazykolamy. Žiaci ôsmeho ročníka vytvárali plagátiky s frázou „Mám ťa rád/a“ v rôznych jazykoch.
Skupina siedmakov, skupina ôsmakov a deviataci so svojimi vyučujúcimi p. uč. Dilskou a p. uč. Polovkovou spojili svoje sily a vytvárali spoločnú nástenku. Čo sa na prvý pohľad zdalo ako jednoduchá úloha, sa nakoniec zmenilo na poriadnu drinu. Ale poctivá práca sa vypláca a naši žiaci vytvorili jazykovú nástenku hodnú obdivu. Ústredným motívom celej nástenky je mapa Európy, pričom štáty sú vyskladané podľa farieb vlajky konkrétnej krajiny. Okolo mapy sú rozmiestnené postavičky v národných krojoch zo štátov patriacich do EÚ. Jednotlivé postavičky držia národnú vlajku, na ktorej je zároveň názov krajiny v anglickom a nemeckom jazyku.
P. uč. Mlynarčíková sa na hodinách nemeckého jazyka so žiakmi 7.,8. a 9. ročníka v tento deň zamerala na výtvarnú činnosť a žiaci si na ruky namaľovali jednotlivé vlajky farbami na telo, ktoré potom otláčali na vopred pripravenú látku. Žiaci sa pomocou tejto zábavnej aktivity naučili, resp. si zopakovali, aké vlajky majú jednotlivé štáty.
Ďakujeme všetkým vyučujúcim, zásluhou ktorých sa tento deň pre našich žiakov stal neobyčajným - dňom plným farieb, tvorivosti a nových vedomostí.
V mene vyučujúcich anglického a nemeckého jazyka: Mgr. Gabriela Dilská
Mgr. Monika Polovková
Biológia v praxi
Jednou z obľúbených tém žiakov v rámci vyučovania biológie, je téma Chovateľsky významné vtáky. Cieľom tejto témy je, aby žiaci poznali chovateľsky významné vtáky, vedeli odlíšiť a pomenovať samicu a samca kury, kačice, husi a morky a vedeli vysvetliť, v čom je význam týchto vtákov pre človeka. Po zopakovaní učiva o stavbe a funkcii tela stavovcov sme so žiakmi siedmeho ročníka využili možnosť a prijali sme milé pozvanie navštíviť hospodársky dvor rodičov jedného z našich žiakov. Matúš Strelko nám poukazoval hospodársky významné vtáky, chovu ktorých sa venuje jeho rodina.
Formou zážitkového učenia sme si pripomenuli aj blížiaci sa Svetový deň hospodárskych zvierat, ktorý je vyhlásený na 2. októbra.
Žiakom sa náučná prechádzka páčila a my ešte raz ďakujeme za možnosť návštevy.
Mgr. Jozef Granda
Beh Ľubicou
Základná škola Ľubica a obec Ľubica organizovali dňa 29.09.2017 v poradí už 21. ročník podujatia Beh Ľubicou. Naša škola mala na tejto súťaži naozaj veľké zastúpenie, keď nás v jednotlivých kategóriách reprezentovalo spolu 37 žiakov prvého a druhého stupňa. V kategórii 2. - 3. ročník dosiahla 7. miesto Klaudia Toporcerová (2.ročník), v kategórii 4. – 5. ročník dobehla na 5. mieste Bianka Kleinová (5.ročník). Najvýraznejšie umiestnenia dosiahli žiaci v kategórii 6. – 7. ročník. Rastislav Kovalčík (7.ročník) sa so svojím výkonom umiestnil na štvrtom mieste a Sandra Liptáková (6.ročník) ešte o stupeň vyššie, na pódiovom 3. mieste. Najpočetnejšia na umiestnenia našich žiakov bola kategória 8. – 9. ročník. Za žiakov sa na 4. mieste umiestnil Ján Koky (9.ročník), na 6. mieste Erik Dunajčan (8.ročník) a na 8. mieste Marek Frič (9.ročník). Za žiačky sa na 4. mieste umiestnila Alexandra Krullová (8.ročník) a na 7. mieste Viktória Krempaská (9.ročník). Ostatní zúčastnení sa umiestnili na nehodnotených miestach.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za ochotu súťažiť a reprezentovať tak našu školu na športových podujatiach.
Mgr. Jozef Granda
Mgr. Jana Mlynarčíková
Cezpoľný beh
Už tradične je prvou športovou súťažou, do ktorej sa v priebehu školského roka zapájame, súťaž Cezpoľný beh. Žiaci bežia v trávnatom teréne s miernym prevýšením, ktorý sa z malej časti strieda s asfaltovými cestami. Školu reprezentujú trojčlenné družstvá v kategórii chlapcov aj dievčat. Tohto roku sa okresné kolo súťaže konalo 28.09.2017 a miestom preteku bola už tradične oblasť Suchej hory v Kežmarku. Našu školu v kategórii chlapcov reprezentovali žiaci deviateho ročníka Marek Frič, Patrik Olejár a Ján Koky. Za dievčatá nastúpili Viktória Krempaská (9.ročník), Alexandra Krullová (8.ročník) a Sandra Liptáková (6.ročník). Výkony všetkých zúčastnených žiakov boli uspokojivé, aj keď bez výraznejšieho umiestnenia.
Všetkým ďakujeme za peknú reprezentáciu školy.
Mgr. Jozef Granda
Svetový deň mlieka v školách - 27.09.2017
Posledná septembrová streda je Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo vyhlásená za Svetový deň mlieka v školách. Cieľom tohto dňa je upozorniť na pozitíva distribúcie mlieka a mliečnych výrobkov medzi školákov, zvýšiť ich povedomie o mlieku, poukázať na dôležitosť jeho pitia a tiež na zdravotné prínosy mlieka pre rastúce deti.
Pri tejto príležitosti absolvovali žiaci druhého stupňa, v rámci prírodovedných predmetov (chémia, biológia a matematika), projektové vyučovanie na tému MLIEKO A JEHO VÝZNAM. Žiaci si na úvod pozreli dokumentárne filmy, v ktorých sa dozvedeli, aká je výživová hodnota mlieka, aké poznáme druhy syrov a mliečnych výrobkov i to, ako sa mlieko technologicky spracováva a distribuuje až k spotrebiteľom. Následne bolo ich úlohou vytvoriť plagáty, prostredníctvom ktorých mali poukázať na význam mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravú výživu ľudí. Žiaci prekvapili svojou aktivitou i tvorivosťou, a tak výsledkom ich práce je množstvo nápaditých posterov, z ktorých sa môžeme dozvedieť, ako sa delia mliečne výrobky i aké živiny obsahuje jeden pohár mlieka.
Aktivitám k Svetovému dňu mlieka v školách sa venovali aj žiaci prvého stupňa. Spolu s triednymi učiteľkami spoznávali zvieratká, ktoré nám dávajú mlieko. Formou pútavej prezentácie sa oboznámili s cestou mlieka od “kravičky až k spotrebiteľovi“ a spoločne určovali, aké produkty sa vyrábajú z mlieka – jogurt, syr, kyslé mlieko, cmar a maslo... S radosťou si vymaľovali kravičky a vytvorili tak krásne nástenky, ktoré budú najbližšie dni skrášľovať triedy a pripomínať im, že mlieko a mliečne výrobky sú pre ich zdravie veľmi dôležité.
RNDr. Tatiana Grandová,
Mgr. Jozef Granda, koordinátor pre environmentálnu výchovu a zdravý životný štýl
Zbierka : Biela pastelka
Dňa 22.9.2017 sa uskutočnila na našej škole ZŠ Vrbov zbierka „Biela pastelka“ na pomoc nevidiacim a slabozrakým. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Tieto aktivity zahŕňajú napríklad: Výučba čítania a písania Brailovho písma, nácvik samostatného pohybu s bielou palicou, kurzami práce s kompenzačnými, optickými a technicky náročnými pomôckami, kurzami práce na počítači s hlasovým výstupom, nácvikom sebaobslužných činností varenie, upratovanie, osobná hygiena, špecializovaným sociálnym poradenstvom.
Všetkým žiakom a pedagógom ktorí prispeli, patrí veľké poďakovanie.
Mgr. Jana Mlynarčíková
Vyhodnotenie účelového cvičenia
Dňa 22.9. 2017 sa uskutočnila teoretická príprava žiakov 5. – 9. ročníka. Účelové cvičenie k ochrane človeka a prírody sa konalo v triedach formou prezentácií a rôznych praktických úloh.
Základnou ideou cvičenia bolo posilnenie civilnej ochrany obyvateľstva. K tomu boli prispôsobené aj jednotlivé učebné otázky.
Mali sme tieto učebné otázky – pracoviská :
Vedúcimi na jednotlivých pracoviskách boli žiaci deviateho ročníka, ktorí si jednotlivé otázky zodpovedne naštudovali, pripravili sa a dokonca pri prezentácii predviedli aj určitú kreativitu. Za toto všetko im ďakujeme. Z pedagogického zboru sa na príprave a realizácii zamestnania podieľala Mgr. G. Zummerová a Mgr. P. Novisedlák, ostatní pedagógovia ako triedni učitelia sa zúčastňovali zamestnania so svojimi triedami.
Zamestnanie malo u žiakov i triednych učiteľov len pozitívny ohlas.
Mgr. Peter Novisedlák