Biológia v praxi
Jednou z obľúbených tém žiakov v rámci vyučovania biológie, je téma Chovateľsky významné vtáky. Cieľom tejto témy je, aby žiaci poznali chovateľsky významné vtáky, vedeli odlíšiť a pomenovať samicu a samca kury, kačice, husi a morky a vedeli vysvetliť, v čom je význam týchto vtákov pre človeka. Po zopakovaní učiva o stavbe a funkcii tela stavovcov sme so žiakmi siedmeho ročníka využili možnosť a prijali sme milé pozvanie navštíviť hospodársky dvor rodičov jedného z našich žiakov. Matúš Strelko nám poukazoval hospodársky významné vtáky, chovu ktorých sa venuje jeho rodina.
Formou zážitkového učenia sme si pripomenuli aj blížiaci sa Svetový deň hospodárskych zvierat, ktorý je vyhlásený na 2. októbra.
Žiakom sa náučná prechádzka páčila a my ešte raz ďakujeme za možnosť návštevy.
Mgr. Jozef Granda
Beh Ľubicou
Základná škola Ľubica a obec Ľubica organizovali dňa 29.09.2017 v poradí už 21. ročník podujatia Beh Ľubicou. Naša škola mala na tejto súťaži naozaj veľké zastúpenie, keď nás v jednotlivých kategóriách reprezentovalo spolu 37 žiakov prvého a druhého stupňa. V kategórii 2. - 3. ročník dosiahla 7. miesto Klaudia Toporcerová (2.ročník), v kategórii 4. – 5. ročník dobehla na 5. mieste Bianka Kleinová (5.ročník). Najvýraznejšie umiestnenia dosiahli žiaci v kategórii 6. – 7. ročník. Rastislav Kovalčík (7.ročník) sa so svojím výkonom umiestnil na štvrtom mieste a Sandra Liptáková (6.ročník) ešte o stupeň vyššie, na pódiovom 3. mieste. Najpočetnejšia na umiestnenia našich žiakov bola kategória 8. – 9. ročník. Za žiakov sa na 4. mieste umiestnil Ján Koky (9.ročník), na 6. mieste Erik Dunajčan (8.ročník) a na 8. mieste Marek Frič (9.ročník). Za žiačky sa na 4. mieste umiestnila Alexandra Krullová (8.ročník) a na 7. mieste Viktória Krempaská (9.ročník). Ostatní zúčastnení sa umiestnili na nehodnotených miestach.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za ochotu súťažiť a reprezentovať tak našu školu na športových podujatiach.
Mgr. Jozef Granda
Mgr. Jana Mlynarčíková
Cezpoľný beh
Už tradične je prvou športovou súťažou, do ktorej sa v priebehu školského roka zapájame, súťaž Cezpoľný beh. Žiaci bežia v trávnatom teréne s miernym prevýšením, ktorý sa z malej časti strieda s asfaltovými cestami. Školu reprezentujú trojčlenné družstvá v kategórii chlapcov aj dievčat. Tohto roku sa okresné kolo súťaže konalo 28.09.2017 a miestom preteku bola už tradične oblasť Suchej hory v Kežmarku. Našu školu v kategórii chlapcov reprezentovali žiaci deviateho ročníka Marek Frič, Patrik Olejár a Ján Koky. Za dievčatá nastúpili Viktória Krempaská (9.ročník), Alexandra Krullová (8.ročník) a Sandra Liptáková (6.ročník). Výkony všetkých zúčastnených žiakov boli uspokojivé, aj keď bez výraznejšieho umiestnenia.
Všetkým ďakujeme za peknú reprezentáciu školy.
Mgr. Jozef Granda
Svetový deň mlieka v školách - 27.09.2017
Posledná septembrová streda je Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo vyhlásená za Svetový deň mlieka v školách. Cieľom tohto dňa je upozorniť na pozitíva distribúcie mlieka a mliečnych výrobkov medzi školákov, zvýšiť ich povedomie o mlieku, poukázať na dôležitosť jeho pitia a tiež na zdravotné prínosy mlieka pre rastúce deti.
Pri tejto príležitosti absolvovali žiaci druhého stupňa, v rámci prírodovedných predmetov (chémia, biológia a matematika), projektové vyučovanie na tému MLIEKO A JEHO VÝZNAM. Žiaci si na úvod pozreli dokumentárne filmy, v ktorých sa dozvedeli, aká je výživová hodnota mlieka, aké poznáme druhy syrov a mliečnych výrobkov i to, ako sa mlieko technologicky spracováva a distribuuje až k spotrebiteľom. Následne bolo ich úlohou vytvoriť plagáty, prostredníctvom ktorých mali poukázať na význam mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravú výživu ľudí. Žiaci prekvapili svojou aktivitou i tvorivosťou, a tak výsledkom ich práce je množstvo nápaditých posterov, z ktorých sa môžeme dozvedieť, ako sa delia mliečne výrobky i aké živiny obsahuje jeden pohár mlieka.
Aktivitám k Svetovému dňu mlieka v školách sa venovali aj žiaci prvého stupňa. Spolu s triednymi učiteľkami spoznávali zvieratká, ktoré nám dávajú mlieko. Formou pútavej prezentácie sa oboznámili s cestou mlieka od “kravičky až k spotrebiteľovi“ a spoločne určovali, aké produkty sa vyrábajú z mlieka – jogurt, syr, kyslé mlieko, cmar a maslo... S radosťou si vymaľovali kravičky a vytvorili tak krásne nástenky, ktoré budú najbližšie dni skrášľovať triedy a pripomínať im, že mlieko a mliečne výrobky sú pre ich zdravie veľmi dôležité.
RNDr. Tatiana Grandová,
Mgr. Jozef Granda, koordinátor pre environmentálnu výchovu a zdravý životný štýl
Zbierka : Biela pastelka
Dňa 22.9.2017 sa uskutočnila na našej škole ZŠ Vrbov zbierka „Biela pastelka“ na pomoc nevidiacim a slabozrakým. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Tieto aktivity zahŕňajú napríklad: Výučba čítania a písania Brailovho písma, nácvik samostatného pohybu s bielou palicou, kurzami práce s kompenzačnými, optickými a technicky náročnými pomôckami, kurzami práce na počítači s hlasovým výstupom, nácvikom sebaobslužných činností varenie, upratovanie, osobná hygiena, špecializovaným sociálnym poradenstvom.
Všetkým žiakom a pedagógom ktorí prispeli, patrí veľké poďakovanie.
Mgr. Jana Mlynarčíková
Vyhodnotenie účelového cvičenia
Dňa 22.9. 2017 sa uskutočnila teoretická príprava žiakov 5. – 9. ročníka. Účelové cvičenie k ochrane človeka a prírody sa konalo v triedach formou prezentácií a rôznych praktických úloh.
Základnou ideou cvičenia bolo posilnenie civilnej ochrany obyvateľstva. K tomu boli prispôsobené aj jednotlivé učebné otázky.
Mali sme tieto učebné otázky – pracoviská :
Vedúcimi na jednotlivých pracoviskách boli žiaci deviateho ročníka, ktorí si jednotlivé otázky zodpovedne naštudovali, pripravili sa a dokonca pri prezentácii predviedli aj určitú kreativitu. Za toto všetko im ďakujeme. Z pedagogického zboru sa na príprave a realizácii zamestnania podieľala Mgr. G. Zummerová a Mgr. P. Novisedlák, ostatní pedagógovia ako triedni učitelia sa zúčastňovali zamestnania so svojimi triedami.
Zamestnanie malo u žiakov i triednych učiteľov len pozitívny ohlas.
Mgr. Peter Novisedlák
4. september 2017
8.00 hod. - svätá omša v rímskokatolíckom kostole sv. Serváca
9.00 hod. - slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018 v priestoroch ZŠ
ŠKD - od 5. septembra 2017
Organizácia školského roka 2017/2018
Školský rok 2017/2018 sa začína 1. septembra 2017. Školské vyučovanie sa začína 4. septembra 2017 (pondelok). Školské vyučovanie v prvom polroku školského roka sa končí 31. januára 2018. Školské vyučovanie v druhom polroku sa začne 1. februára 2018 a končí sa 29. júna 2018.
Prázdniny |
Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin |
Termín prázdnin
|
Začiatok vyučovania po prázdninách |
jesenné |
27.október 2017 (piatok) |
30.október - 31.október 2017 |
2.november 2017 (štvrtok) |
vianočné |
22.december 2017 (piatok) |
23.december 2017 - 5. január 2018 |
8.január 2018 (pondelok) |
polročné |
1.február 2018 (štvrtok) |
2.február 2018 (piatok) |
5.február 2018 (pondelok) |
jarné |
|
|
|
Banskobystrický, Trenčiansky, Žilinský kraj |
16.február 2018 (piatok) |
19. február - 23.február 2018 |
26.február 2018 (pondelok) |
Bratisalvský, Nitrianský, Trnavský kraj |
2.marec 2018 (piatok) |
5.marec - 9.marec 2018 |
12.marec 2018 (pondelok) |
Košický, Prešovský kraj |
23.február 2018 (piatok) |
26.február - 2.marec 2018 |
5.marec 2018 (pondelok) |
veľkonočné |
28.marec 2018 (streda) |
29.marec - 3.apríl 2018 |
4.apríl 2018 (streda) |
letné |
29.jún 2018 (piatok) |
2. júl - 31.august 2018 |
3.september 2018 (pondelok) |
Poznámka: Prázdniny sú určené pre školy okrem materských škôl. O organizácii činnosti a prevádzke školy počas školských prázdnin rozhoduje riaditeľ v spolupráci so zriaďovateľom, pričom rešpektuje oprávnené požiadavky zákonných zástupcov.
Harmonogram vyučovania a prestávok :
07.50 - 08.35 1.vyučovacia hodina
1.prestávka – 10 minút
08.45 - 09.30 2.vyučovacia hodina
2.prestávka – 10 minút
09.40 - 10.25 3.vyučovacia hodina
3.prestávka – 15 minút
10.40 - 11.25 4.vyučovacia hodina
4.prestávka – 10 minút
11.35 - 12.20 5.vyučovacia hodina
5.prestávka – 05 minút
12.25 - 13.10 6.vyučovacia hodina
Mimoriadne prerušenie obdobia školského vyučovania
1. Ak dôjde v priebehu obdobia školského vyučovania k nepredvídanej udalosti, a to najmä živelnej pohrome, epidémii alebo pandémii, alebo k iným závažným udalostiam, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení, môže minister školstva Slovenskej republiky mimoriadne prerušiť obdobie vyučovania v školách a prevádzku školských zariadení na nevyhnutné obdobie.
2. O mimoriadnom prerušení obdobia školského vyučovania a prevádzky v školských zariadeniach informuje Ministerstvo školstva Slovenskej republiky v hromadných oznamovacích prostriedkoch.
3. O spôsobe náhrady zameškaného vzdelávania počas obdobia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania rozhodne riaditeľ školy, zameškané vzdelávanie sa nahradí v čase školských prázdnin, príp. v dňoch pracovného pokoja.
Žiadame rodičov žiakov prvého ročníka, aby si vytlačili nasledovný dokument a vypísaný ho priniesli do školy dňa 4.9.2017.
Ďakujeme
Udaje_ziaka.docx (s možnosťou priameho zapísania údajov do textu) alebo Udaje_ziaka.pdf
Zoznam pomôcok pre prvý stupeň ako aj ďalšie dokumenty si môžete pozrieť tu.
Vážení učitelia, rodičia i žiaci našej školy!
Vychovať dobrého a čestného človeka je naozaj ťažké. Iba dobrý rodič vie, koľko námahy a odriekania to stojí. Okrem pedagogických schopností je potrebný aj osobný príklad, pochopenie ale hlavne láska. Nie je umením ani profesionalitou mať rád len žiakov múdrych, svedomitých, poslušných, ale poslaním učiteľa je mať rád aj žiakov, ktorým sa v škole nedarí, ktorí sú ako živé striebro a pri ktorých aj vlastní rodičia často strácajú nervy. Hovorí sa, že bez dobrého učiteľa nie je škola školou, veď žiak trávi v škole s učiteľom viac času ako s rodičmi. Preto by mal byť učiteľ najdôležitejším činiteľom výchovy. Preto chcem poďakovať učiteľom za ich prístup a obetavosť.
Opäť je posledný júnový deň a my všetci si odnesieme domov hodnotenie svojej celoročnej práce. Žiaci vo forme vysvedčení, pedagógovia v podobe kvetov a rodičia v úsmeve svojich detí. Cieľ sme mali rovnaký – prežiť školský rok čo najúspešnejšie, s dobrými známkami, dosiahnuť prvenstvá na súťažiach, získať nové vedomosti, nájsť si nových kamarátov a zažiť mnoho zážitkov.
Ocenení boli najlepší žiaci tried i žiaci, ktorí reprezentovali našu školu na rôznych súťažiach. Najlepšou žiačkou školy sa stala Radka Majerčáková (IX. ročník). Všetkým oceneným žiakom srdečne blahoželáme.
Asi najťažší rok v základnej škole majú za sebou prváci. Nie je jednoduché zvyknúť si na školské povinnosti a disciplínu, ale podarilo sa im to. Aj piataci zvládli náročný prvý rok na druhom stupni. Tento školský rok bol dôležitým medzníkom najmä v živote našich deviatakov. Ukončilo sa im štúdium na základnej škole a idú svojou cestou...Nech sa im darí!
V neposlednom rade chcem povedať slová vďaky aj všetkým nepedagogickým pracovníkom, bez nich by chod školy nebol možný a všetci si ich prácu vážime.
Nesmieme opomenúť ani nášho zriaďovateľa – obecný úrad, pani starostku a poslancov, ktorí sa k našej škole chovajú so záujmom a vychádzajú nám všestranne v ústrety.
A záverečné poďakovanie patrí rodičom – ďakujeme všetkým, ktorí prejavujú o svoje deti záujem a svojou výchovou v rodine podporujú našu snahu vychovať z detí a žiakov jedinečné osobnosti.
Na záver Vám chceme pripomenúť: Čo je v živote potrebné:
Tri veci musíš želať sebe a druhým: zdravie, priateľov, radosť.
Tri veci musíš ovládať: svoj jazyk, svoje správanie, svoju povahu.
Tri veci musíš zdokonaľovať: vzdelanie, dobrotu, lásku k blížnemu.
Tri veci musíš vedieť dať: čo najviac chudobným, slovo útechy smutným, slovo pochvaly tým, čo si ju zaslúžili.
Trom veciam sa musíš vyhýbať: krutosti, namyslenosti, nevďačnosti.
Milí žiaci, prajeme Vám príjemné prázdniny a veľa pekných slnečných letných dní...
Vedenie ZŠ Vrbov
Školský výlet a exkurzia v Starej Ľubovni
V dňoch 21.-22.06.2017 sa zúčastnilo 30 detí piateho a štvrtého ročníka koncoročného školského výletu spojeného s exkurziou do Starej Ľubovne.
Zo železničnej stanice v Kežmarku sme spoločne cestovali vlakom do Starej Ľubovne. V meste na autobusovej stanici nás čakal riaditeľ Vojnového tábora pán Kocurko, ktorý nám s ochotou vyviezol batožinu do stanového tábora. My ostatní sme sa pokračovali exkurziou v Dome ľubovnianskeho mešťana, ktorý sa nachádza v centre mesta. Tu sa deti zoznámili s históriou Starej Ľubovne, výrobou papiera a modrotlače v regióne.
Po pútavom výklade sme prehliadku ukončili a deti mohli vo svojom voľnom čase navštíviť obchody a nakúpiť drobnosti pre svojich najbližších.
Po nástupe v miestnom parku nás čakala náročná cesta pešo až ku stanovému táboru. S vypätím všetkých síl sme dorazili na miesto nášho pobytu. Nasledovalo rozdeľovanie do stanov, ubytovanie sa, vyloženie batožiny a chvíľa oddychu. Potom nasledovali akcie ako streľba z kuše, streľba z dela, lezecká stena ,lanový chodník, jazda na koni. Niektorým sa darilo, iným trocha menej ,ale všetci zvolené disciplíny úspešne zvládli .Po športových aktivitách nasledovala chutná večera, ktorú všetci zjedli, lebo nás čakala nočná hra s hľadaním indícií. Žiaci boli rozdelení do štyroch družstiev a po ukončení hry dostali na pamiatku listinu za udatnosť .
Po vyčerpávajúcom dni sme sa všetci tešili na oddych a spánok. Niektorí po večierke zaspali, iní mali energie ešte na rozdávanie, čo sa im vypomstilo ráno, lebo vstávanie na rozcvičku bolo ťažšie.
Po raňajkách sme sa vybrali na prehliadku skanzenu a hradu. Tam sa deti tešili z vystúpenia sokoliarov a veľmi zábavného i poučného výkladu pána sprievodcu.
Po prehliadke sme sa vrátili do tábora ,pobalili si veci, zjedli sme chutnú pizzu a pešo sme odkráčali na vlakovú stanicu.
Celý dvojdňový výlet spojený s exkurziou sa niesol vo veselej nálade ,dobrom počasí , a tak veríme, že budeme na neho s úsmevom spomínať.
Mgr. Jana Bizovská
Mgr. Eleonóra Pitková
Noc v knižnici
Zo soboty 3. júna na nedeľu 4. júna sa uskutočnila pre žiakov ZŠ Vrbov zaujímavá akcia. Žiaci prvého stupňa strávili noc v knižnici. Celá akcia začala pútavou prednáškou o histórii knihy a vzniku písma v podaní pani Baranovej. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa aj s rôznymi druhmi písma, napr. azbukou či čínskymi znakmi. Potom nasledovali rôzne aktivity: hra na telefón, meno/mesto/zviera/vec, pexeso, súťaž v hádzaní kolkov, stolný tenis. Za každú výhru boli víťazi odmenení sladkosťou.
Deti boli veľmi súťaživé, aktivity ich zaujali. Po vyčerpávajúcich súťažiach nasledovalo malé občerstvenie a potom s chuťou do ďalšej aktivity. Na rade bolo čítanie príbehov. Tu si deti preverili svoje čitateľské zručnosti a prácu s textom.
Ani sme sa nenazdali a bol večer, deti sa preniesli do čarovného sveta nočného Vrbova. Prechádzka v noci bola veľmi tajomná a spestrená strašidelnými príbehmi zo starých čias. Mierne vystrašení žiaci sa priam tešili na návrat do bezpečia knižnice. Po namáhavom neskorom putovaní nočným Vrbovom sa detičky uložili do svojich teplých spacákov a ponorili sa do ríše snov plných zážitkov.
Ráno poniektorí vstávali už o piatej a tí väčší spachtoši o siedmej. Po ľahkých raňajkách si detičky urobili poriadok, zložili svoje spacáky, pobalili si batohy a čakali na príchod svojich rodičov.
Mgr. Eleonóra Pitková
Kto sa hrá, nehnevá :))
V piatok 2. júna už od rána bolo cítiť v našej škole atmosféru radostného očakávania. Školský dvor sa začal hmýriť učiteľmi a žiakmi 8. a 9. ročníka, ktorí spojili svoje sily, aby pre cca 150 žiakov 1.-7. ročníka pripravili čo najkrajšiu oslavu Dňa detí.
Celé podujatie začalo vystúpením našej žiačky Viktórie Krempaskej, ktorá nám predviedla špeciálne čísla so svojimi psíkmi – dog dancing, agility a frisbee. Potom sa už všetci „súťaženiachtiví“ presunuli na stanovištia a pretekali sa v behu, skákaní, triafaní na cieľ, testovali svoju pamäť i hmat.
Popri hlavnom programe prebiehali aj sprievodné akcie – súťaž v streľbe, maľovanie na chodník a pre všetkých bola pripravená veľká opekačka.
Krásny deň plný slnka a hier, trošku „vyúdení“, ale s plným bruškom, a hlavne plní zážitkov, sme si užili naplno. Najšikovnejší súťažiaci boli odmenení peknými vecnými cenami, každému účastníkovi sa ušla sladká odmena a nám organizátorom k spokojnosti stačil šťastný úsmev na detských tvárach.
Ďakujeme všetkým, ktorí ochotne priložili ruku k dielu.
Mgr. Monika Polovková
Skalka
V rámci programu Zelená škola, (kde sme si za prioritnú tému aktivít zvolili oblasť Zeleň a ochrana prírody), sme prijali záväzok k ochrane životného prostredia. V environmentálnom akčnom pláne programu sme si za jeden z cieľov stanovili aktivity v areály školy a blízkom okolí realizované počas významných dní prírody.
Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia sme na 5. jún naplánovali STAVBU SKALKY. Samotnému budovaniu skalky predchádzalo niekoľko čiastkových aktivít. Založenie skalky, ako jednu z možností skrášlenia areálu školy, navrhli členovia kolégia Zelenej školy. Po dohode s vedením školy sa vybralo vhodné miesto pre jej umiestnenie. Ďalším krokom bolo vypracovanie plánu budúcej skalky. Túto neľahkú úlohu mala na starosti pani učiteľka Mgr. Gabriela Zummerová. Do budovania skalky sa v popoludňajších hodinách zapojili všetci zamestnanci školy. Pracoval naozaj každý. Do skalky boli umiestnené rastliny, ktoré boli nevhodne zasadené v črepníkoch, ktorých malý rozmer nedovoľoval rastlinám rásť. Ďalšie rastliny nám darovali rodičia, konkrétne p. Zummerová a p. Švarcová. Všetkým zapojeným patrí jedno veľké ĎAKUJEME, pretože odteraz nám vstup do školy skrášľuje krásna novovybudovaná skalka.
RNDr. Tatiana Grandová
Škola v prírode
V dňoch od 22. – 26. mája 2017 sa žiaci ZŠ Vrbov zúčastnili týždňového pobytu Školy v prírode vo Vyšných Ružbachoch. Prírodu si užívali žiaci III. a IV. ročníka. Žiaci boli ubytovaní v penzióne San André 2.
Pobyt žiakov bol spestrený aj plaveckým výcvikom pod vedením skúsenej pedagogičky plávania Mgr. Janky Mlynarčíkovej. Mnohí zo žiakov zvládli výcvik na výbornú, iní si osvojili aspoň základy plávania. Počas celého týždňa sa starali o výučbu, ale aj o program pedagogičky Mgr. Danka Danielčáková a Mgr. Gabriela Zummerová. O plné brušká sa nám postarali zamestnanci penziónu San André 1.
Napriek nepriaznivému počasiu, žiaci počas pobytu absolvovali niekoľko túr do okolitej prírody obce Vyšné Ružbachy. Spoznávali jej historické pamiatky. Navštívili aj miestny kostol.
Venovali sa aj športovej činnosti v miestnej športovej hale, kde si rozvíjali svoje pohybové zručnosti prostredníctvom rôznych pohybových hier .
Počas svojho osobného voľna žiaci súťažili v zaujímavých spoločenských hrách. Súťažili o najlepšieho tanečníka, o nositeľa najkrajšieho pyžamka, v obratnosti, vo vedomostných súťažiach v detskom Milionárovi. Počas piatkového dopoludnia sa deti zúčastnili exkurzie v Starej Ľubovni, kde navštívili Dom ľubovnianskeho mešťana. Zoznámili sa s remeslami, ktoré boli typické pre dané obdobie. Zaujalo ich aj dobové oblečenie, ktoré mali na sebe oblečené voskové figuríny. Z okien autobusu mali možnosť obdivovať krásu Ľubovnianskeho hradu.
Mgr. Danka Danielčáková
Čítanie rozprávok v MŠ Vrbov
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vyhlásilo školský rok 2016/2017 za Rok čitateľskej gramotnosti.
Čítanie a čitateľská gramotnosť tvoria nevyhnutný predpoklad na rozvíjanie kľúčových kompetencií, predovšetkým kompetencie k učeniu sa, a čoraz viac sa využívajú ako nástroj na dosiahnutie ďalších cieľov v pracovnom i osobnom živote.
Žiaci V. ročníka v tomto školskom roku pravidelne navštevovali MŠ, kde čítali zaujímavé rozprávkové príbehy svojim budúcim spolužiakom pred spaním. Na čítanie rozprávok sa deti vždy tešili a na záver im naši šikovní piataci kládli rôzne otázky, aby zistili či deti pozorne počúvali.
Cieľom tejto spolupráce s MŠ bolo potešiť našich najmenších a zároveň zvýšiť pozitívny vzťah detí ku knihám a ich čítaniu.
Mgr. Antónia Jakubíková
Číta celá škola
Čítanie je jednou zo schopností, ktorú bude človek využívať po celý život. Čitateľskú gramotnosť môžeme charakterizovať ako komplex vedomostí a zručností jedinca, ktoré mu umožňujú zaobchádzať s písomnými textami bežne sa vyskytujúcimi v životnej praxi.
Súčasťou čitateľskej gramotnosti sú čitateľské schopnosti a zručnosti, čitateľské návyky, záujmy, postoje, motivácia k čítaniu a vedomosti žiaka. Dobré čitateľské zručnosti vytvárajú predpoklad pre zvládnutie ostatných vyučovacích predmetov.
V mesiacoch marec až máj si naši žiaci testovali svoje čitateľské zručnosti.
Z dosiahnutých výsledkov si mohli porovnať aké čitateľské zručnosti majú v rámci svojej triedy, zároveň školy.
Prvé miesta boli odmenené veľkou sladkou odmenou.
Mgr. Antónia Jakubíková
Dňa 5. apríla 2017 sa konalo celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl - Testovanie 9.
Zúčastnilo sa ho 16 žiakov našej školy.
Výsledky v predmete slovenský jazyk a literatúra (SJL):
IX. ročník 16 žiakov úspešnosť 71,0 %
Percentuálna úspešnosť našej školy je o 9,8 % vyššia ako percentuálna úspešnosť v SR.
Žiakov pripravovala: Mgr. Jana Bizovská
Výsledky v predmete matematika (MAT):
IX. ročník 16 žiakov úspešnosť 67,8 %
Percentuálna úspešnosť našej školy je o 11,4 % vyššia ako percentuálna úspešnosť v SR.
Počet žiakov, ktorí dosiahli z MAT percentuálnu úspešnosť 100 %:
Majerčáková Radka, Švarcová Karolína
Žiakov pripravovala: RNDr. Tatiana Grandová
Pre porovnanie so ZŠ v Kežmarku: Percentil škôl
SJL:
ZŠ Vrbov 90,6%
ZŠ s MŠ sv. Kríža 83,0%
ZŠ Dr. D. Fischera 81,1%
ZŠ Grundschule 78,1%
ZŠ Nižná Brána 10,5%
MAT:
ZŠ Dr. D. Fischera 90,6%
ZŠ Vrbov 88,0%
ZŠ Grundschule 82,4
ZŠ s MŠ sv. Kríža 24,0%
ZŠ Nižná Brána 16,5%
PK SJL, MAT
Exkurzia „Naprieč Spišom“
Žiaci siedmeho ročníka absolvovali v dňoch 23.-24.05.2017 dejepisno-geografickú exkurziu s názvom „Naprieč Spišom“. Exkurzia je vyvrcholením výchovno-vzdelávacieho procesu v rámci vyučovacieho predmetu Regionálny dejepis. Jej cieľom je dať žiakom možnosť priamo vidieť historické hodnoty nášho regiónu, o ktorých sa v teoretickej rovine dozvedali v uplynulých dvoch školských rokoch. Exkurziu zorganizoval p.uč. Mgr. Peter Novisedlák a zúčastnilo sa jej 16 žiakov. Časť nákladov si žiaci hradili sami, no exkurziu mohli žiaci absolvovať aj vďaka príspevku Centra voľného času pri Základnej škole Vrbov.
V priebehu dvoch dní prešli žiaci región Spiša zo severu na juh i z východu na západ. Bolo to takmer 400 najazdených kilometrov. P. uč. P. Novisedlák počas celej cesty podával žiakom sprievodný komentár. Žiaci sa tak oboznámili s históriou jednotlivých obcí, ktorými prechádzali. Prvou zastávkou bol Hrad Dunajec v Niedzicy. Tento hrad bol postavený v prvej polovici 14. storočia, ako súčasť obrannej línie severných hraníc Uhorska a zohrával významnú úlohu v uhorsko-poľských vzťahoch. Nasledovala návšteva múzea Červený kláštor pri obci Červený Kláštor, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Žiaci sa oboznámili s históriou mníchov kartuziánskeho a kamaldulského rádu, ktorí v kláštore žili. Zo severu Spiša sa žiaci presunuli na jeho východnú stranu. Prechádzali obcami ako Kamienka, Hniezdne, Chmeľnica až po Plavnicu. Ďalšou zastávkou bola Spišská Kapitula, odkiaľ bol nádherný výhľad na Spišský hrad. Žiaci navštívili aj nádherný ranogotický kostolík Ducha Svätého v Žehre, kde videli cenné gotické fresky. Exkurzia pokračovala cestou ďalej na juh Spiša. Zastávku mali žiaci v meste Gelnica, ktoré bolo jedným z najdôležitejších banských miest v bývalom Uhorsku. Tu navštívili žiaci Banícke múzeum, ktoré dokumentuje históriu baníctva. Poslednou zastávkou prvého dňa exkurzie bola obec Smolník, kde žiaci strávili noc v priestoroch telocvične tunajšej základnej školy. História obce Smolník je spätá najmä s baníctvom a razbou mincí. Druhý deň exkurzie sa začal návštevou sadrovcovej bane v Novoveskej Hute. Odtiaľto to už bolo blízko do Spišskej Novej Vsi, kde ďalšou zastávkou žiakov bolo Múzeum Spiša. Múzeum sa nachádza v Provinčnom dome, ktorý bol správnym sídlom provincie XVI. spišských miest. Nasledovala návšteva kostola svätého Ladislava v Spišskom Štvrtku, ktorého súčasťou je kaplnka Zápoľských, ktorá patrí k vrcholným dielam gotickej architektúry na Slovensku. V rámci exkurzie pripomenul p. uč. Novisedlák žiakom aj poznatky z geografie. V Spišskej Magure im názorne ukázal rozdiel medzi kotlinou a dolinou, na kopci Sivá brada pri Spišskom Podhradí žiakom vysvetlil, že tento kopec je vlastne travertínovou kopou, ktorá stále rastie vďaka usadzovaniu minerálov. Žiaci mali krátku zastávku aj v obci Gánovce, ktorá je známa nálezom travertínového odliatku mozgovne neandertálca, ako aj odtlačkov vtedajšieho rastlinstva. Poslednou zastávkou exkurzie bola návšteva mesta Svit, jedného z najmladších slovenských miest, ktoré vzniklo, keď firma „Baťa“ zakúpila pozemky na postavenie podniku na výrobu viskózových vláken. Pri soche Tomáša Baťu – zakladateľa Svitu sa dvojdňová exkurzia „Naprieč Spišom končí. Žiaci mali prostredníctvom tejto exkurzie možnosť prepojiť svoje teoretické poznatky s priamym poznávaním histórie i súčasnosti regiónu Spiša, v ktorom žijú. Veľká vďaka patrí p. uč. Mgr. Petrovi Novisedlákovi za organizáciu exkurzie.
Mgr. Peter Novisedlák
RNDr. Tatiana Grandová
Hlavným poslaním výchovno-vzdelávacej práce učiteľa v oblasti výučby obsahu Ochrana človeka a prírody je, aby si žiaci osvojili stanovené vedomosti, zdokonalili a upevnili zručnosti, návyky a vlastnosti. Počas organizovania účelových cvičení si žiaci v ZŠ osvojujú základné zásady, zručnosti ochrany proti možnému ohrozeniu, proti účinkom nebezpečných látok, získavajú vedomosti a informácie, ktoré sú spojené so záchranou života a ochranou zdravia, s poskytovaním prvej pomoci a na orientáciu v teréne.
Po teoretickej príprave, ktorú mali žiaci II. stupňa v októbri, prišla na rad aj praktická časť.
ÚC sa realizovalo v dvoch etapách na tému „Činnosť školy pri vzniku mimoriadnej udalosti“:
· činnosť zamestnancov a žiakov školy pri vyhlásení signálov,
· činnosť zamestnancov a žiakov pri riadení a vykonávaní evakuácie.
2. II. etapa – špeciálna časť:
· činnosť pri riešení mimoriadných udalostí – civilná ochrana,
· činnosť pri poskytovaní prvej pomoci,
· činnosť pri orientovaní sa v neznámom prostredí,
· činnosť pri dopravnej výchove a bezpečnému správaniu sa.
I. stupeň realizoval Didaktické hry formou vychádzky do prírody, ktoré sú vyvrcholením celoročnej prebranej tematiky učiva OČAP na hodinách prvouky, vlastivedy, prírodovedy, pracovného vyučovania a telesnej výchovy.
Po návrate sa pripojili k ostatným žiakom na šk. dvore, kde si vyskúšali pripravené disciplíny a cvičenia v ktorých predviedli svoje vedomosti a zručnosti.
Simulovanú dopravnú nehodu a následné podanie prvej pomoci si naši žiaci vyskúšali pod vedením žiačok zo Strednej zdravotníckej školy Poprad. Po jednotlivých stanovištiach ich sprevádzali triedni učitelia.
Mgr. Peter Novisedlák